Rok 1856 – Pierwsi osadnicy ze Zbąszynia i Dąbrówki przybyli do Australii

Dokładnie 160 lat temu, 7 sierpnia 1856 roku, po 2 miesięcznym rejsie z Hamburga pierwsi polscy osadnicy ze Zbąszynia i Dąbrówki dotarli do Australii, do nowo tworzonych na tym kontynencie kolonii.

Już rok później pierwsi z Polaków zaczęli wykupować posesje w Hill River, później nazwa miejscowości, ze względu na obecność Polaków została zmieniona na Polish Hill River. W tym samym roku, Jan Nykiel przekazał ziemię pod budowę kościoła dla osadników, a odpowiedzialni za budowę tego obiektu byli Jan i Jakuba Nykiel oraz Lukas Małychow i Paul Połomka.

„Polacy…w Sevenhill i Hill River… mają swoją własną szkołę prowadzącą zajęcia w polskim i angielskim języku” pisał ksiądz Rogalski w 1971.

W 1890 roku ksiądz Rogucki przeprowadził pierwszy spis swoich parafian. Odnotował w  Hill River i okolicach 62 polskie rodziny – łącznie 322 osoby pochodzenia polskiego.

Obecnie kościołem i muzeum opiekuje się Polonia mieszkająca w Adelajdzie, a także grupa potomków pierwszych kolonistów, którzy nadal mieszkają w Clare Valley – podaje wikipedia.org

Zdjęcie nagłówka - Odnowiony kościół z 1870 r., w Polish River Hill, obecnie muzeum. Fot. Wikipedia / domena publiczna