200 zł za ostrzeganie kierowców przed kontrolą

200 złotych za mrugnięcie światłami? Właśnie takie mandaty grożą kierowcom, których policjanci przyłapią na wykroczeniu polegającym na ostrzeganiu innych zmotoryzowanych.

Kaskadowe kontrole to nie nowość na terenie powiatu nowotomyskiego. Tego typu działania odbywają się cyklicznie i są prowadzone przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego. Podczas tego typu przedsięwzięć angażowane są wszystkie siły i środki znajdujące się na wyposażeniu funkcjonariuszy – radary ręczne i wideorejestratory w nieoznakowanych i oznakowanych radiowozach.

Podczas prowadzonych działań policjanci spotykają się bardzo często ze zjawiskiem, które potocznie można nazwać „mruganiem”. To nic innego jak dawanie innym kierowcom znać o tym, że na drodze znajduje się patrol policji. Jest to zjawisko bardzo powszechne wśród kierowców i głęboko zakorzenione w ich mentalności.

Niestety nie każdy kierowca ma świadomość, że to powszechne dawanie sygnałów świetlnych innym kierowcom o kontrolujących policjantach, jest zwyczajnym wykroczeniem.

Podstawą prawną do nakładania mandatów za takie wykroczenie jest nadużywanie „sygnałów świetlnych i dźwiękowych”. Zabrania tego kodeks drogowy. Taryfikator przewiduje za takie przewinienie 200 zł kary.

Pamiętajmy, że rolą policjantów ruchu drogowego i policjantów innych służb jest zapewnienie bezpieczeństwa. Prowadzone kontrole w miejscach wcześniej wytypowanych jako zagrożone, jest bardzo ważne. Chodzi tu o nic innego jak tylko o „wyeliminowanie” z dróg kierowców, którzy swoim stylem i prędkością jazdy, są potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu.

Policjanci apelują do kierowców o zdjęcie nogi z gazu i jazdę zgodnie z obowiązującymi limitami prędkości. Pamiętajmy, że im szybciej jedziemy, tym bardziej musimy się liczyć z dłuższą drogą hamowania. Natomiast przy dużym natężeniu ruchu pojazdów, szybka jazda nie zawsze skróci nam czas podróży, a zagrożenie które jest spowodowane nadmierną prędkością i nieprawidłowym wyprzedzaniem może przynieść wiele nieszczęścia.

Pamiętajmy, że kierowcy prowadzący auto z dużą prędkością muszą odpowiednio wcześniej sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, a także zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu. Tego rodzaju działania będą systematycznie przeprowadzane na drogach naszego powiatu. W ten sposób policjanci nowotomyskiej „drogówki” chcą zmobilizować kierowców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Chcemy uświadomić wszystkim kierującym, że nie stosując się do przepisów Kodeksu Drogowego zagrażają nie tylko sobie, ale też innym uczestnikom ruchu drogowego.

Źródło: KPP Nowy Tomyśl – Przemysław Podleśny