„Bezpieczeństwo nad wodą” – akcja prewencyjna policjantów z Wolsztyna, Grodziska i Nowego Tomyśla

W miniony czwartek – 30 czerwca – na wodach jeziora Kuźnickiego policjanci z Grodziska Wielkopolskiego, Wolsztyna, Nowego Tomyśla i Poznania wspólnie ze strażakami Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych z Wolsztyna i Grodziska Wlkp. przeprowadzili pokaz ratownictwa wodnego. Pokaz obejrzało około trzystu kolonistów, w tym goście z województwa dolnośląskiego. Prewencyjna akcja nad wodą w programie, której znalazł się również pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz tresura psów policyjnych spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród jej uczestników.Policjanci zadbali również, by każdy chętny mógł zobaczyć sprzęt jakim dysponują …
ngw

W czwartek, 30 czerwca na jeziorze w Kuźnicy Zbąskiej przeprowadzono wspólne działania służb ratunkowych z powiatów grodziskiego, wolsztyńskiego i nowotomyskiego pod nazwą „Bezpiecznie nad wodą”. Akcję przeprowadzono z myślą o dzieciach i młodzieży  spędzających wakacje nad różnego rodzaju akwenami. Z zaproszenia do udziału w inicjatywie skorzystało niemal 300 dzieci przebywających w tym czasie na półkoloniach oraz uczestnicy obozu rowerowego TPD z Siekierczyna w województwie dolnośląskim.

Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą przez oficerów prasowych z jednostek, które były organizatorami przedsięwzięcia

ngw1

Po krótkim wprowadzeniu wszyscy obecni wzięli udział z specjalnie przygotowanym pokazie ratownictwa wodnego, które przeprowadzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie i Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu wspierani przez strażaków z Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim i Wolsztynie oraz jednosek OSP. Mundurowi zaprezentowali swoje umiejętności udzielając pomocy osobom pozorującym tonięcie. Sprawnie przeprowadzona akcja oraz pokaz możliwości sprzętu, jakim dysponowali funkcjonariusze nagrodzone zostały przez zebranych gromkimi brawami.

Kolejnym punktem działań było przypomnienie podstawowych zasad ratowania ludzkiego życia. Pokaz tego ratownictwa z użyciem specjalnego fantoma przeprowadzili strażacy z Grodziska Wielkopolskiego.

ngw3

W trakcie całej akcji obecne na miejscu przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Grodziska Wielkopolskiego rozdawały dzieciom materiały edukacyjne dotyczące higieny osobistej oraz bezpiecznego spędzania wakacji. Wśród przekazanych wskazówek nie zabrakło również tych, które dotyczyły wypoczynku nad wodą.

Ostatnim punktem programu był pokaz tresury psa służbowego. Dzieci zobaczyły je w wykonaniu policyjnego labradora, który zaprezentował się razem ze swoim opiekunem. W tej części dzieci dowiedziały się jak działa pies-ratownik oraz jak postępować w przypadku zaatakowania przez nieznane zwierzę, w praktyce przećwiczyły też pozycje, których przyjęcie umożliwia zminimalizowania skutków takiego ataku.

ngw4

Spotkanie edukacyjne, które mają na celu promować wśród dzieci bezpieczne zachowanie nad wodą zostało przeprowadzone na terenie powiatu grodziskiego, a organizatorzy zapewniają, że podobne takie akcje będą prowadzone w kolejnych latach. Rozpoczęcie letnich wakacji to dobry moment na takie przedsięwzięcia. Policjanci w trosce o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą zaprezentowali swoją gotowość do niesienia pomocy potrzebującym.
Źródło: KPP Wolsztyn