Busy na celowniku ITD! Krokodylki ważą czy auta nie są przeładowane

Kierowcy dużych pojazdów ciężarowych informowali wielkopolskich inspektorów, że  za przejściem granicznym w Świecku, po stronie polskiej,  było już głośno o tym, że w Żdżarach na autostradzie A2 Inspekcja Transportu Drogowego waży busy. Zdaniem tych kierowców wreszcie ktoś się za to wziął, bo kierujący busami działają nieuczciwie, przeładowując swoje pojazdy.

20200604_01

3 czerwca inspektorzy transportu drogowego z Konina przeprowadzali wzmożone kontrole wagowe na autostradzie A2 i wzięli pod lupę kierowców pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Po zważeniu popularnych busów ustalono, że czterech kierowców przewoziło towary w ilości o wiele większej niż dopuszczalna ładowność ich pojazdów. Przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej kształtowały się na poziomie od 300 kg do prawie dwóch ton.

20200604_05

Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi w łącznej wysokości 1200 złotych. Otrzymali też zakaz dalszej jazdy do momentu doprowadzenia pojazdów do normatywności. W trakcie kontroli kierowca jednego z zatrzymanych pojazdów wyjaśnił, że znany jest mu fakt przekroczenia dopuszczalnej ładowności pojazdu, ale jego firma pokrywa wszystkie poniesione przez kierującego straty finansowe.

Inspektorzy zapowiadają dalsze wyrywkowe kontrole w zakresie stosowania się do norm ładowności pojazdów. Źródło: WITD Poznań