Chodzież – Pożar w Szkole Podstawowej oraz mieszkania w Margolinie!

16 listopada 2016 r., Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Chodzieży otrzymało zgłoszenie o pożarze kotłowni przy Szkole Podstawowej w Margoninie. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy z JRG w Chodzieży oraz zastęp z OSP Margonin, które po dojeździe zastały gęsty dym wydobywający się z budynku kotłowni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, oddymili kotłownie przy pomocy wentylatorów oraz weszli do wewnątrz kotłowni zabezpieczeni w aparaty ochrony układu oddechowego. Przy pomocy kamery termowizyjnej odnaleźli źródło pożaru. Tląca się elementy izolacji dachu znajdującego się bezpośrednio nad piecami ugaszono prądem wody.
Na szczęście nikt nie został poszkodowany. Z uwagi, że jest to budynek wolno stojący nie istniała konieczność ewakuacji uczniów.

W dniu 15 listopada 2016 r. do Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Chodzieży otrzymało informację o pożarze mieszkania domu wielorodzinnego w Margoninie przy ul. Okopowej.

Marg_poz3

Pod wskazany w zgłoszeniu adres zadysponowano 3  zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Chodzieży oraz 2 zastępy z OSP Margonin. Po dojeździe na miejsce pożaru pierwszych zastępów przystąpiono do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Następnie działania polegały na wprowadzeniu roty zabezpieczonej w sprzęt ochrony układu oddechowego do wnętrza mieszkania objętego pożarem w celu zlokalizowania i likwidacji pożaru.

Kolejni ratownicy zostali wysłani na poddasze w celu sprawdzenia czy pożar nie rozprzestrzenił się na pomieszczenia położone wyżej. Przy pomocy kamery termowizyjnej wykluczono obecność dodatkowych źródeł ognia. Do zadań strażaków należało również oddymienie pomieszczeń oraz usunięcie nadpalonych elementów i materiałów palnych, które znajdowały się w pomieszczeniach objętych pożarem.

W celu upewnienie się, że pożar się nie rozprzestrzenia konieczna była częściowa rozbiórka konstrukcji dachowej.
Był to kolejny pożar, który miał miejsce w pomieszczeniu, gdzie odbywa się proces spalani. Zwracamy się z prośbą o rozsądne składowanie materiałów palnych oraz o regularne usuwanie zanieczyszczeń z komina.

 

Opracowanie: mł. asp. Artur Binkowski oraz dh Bartosz Burzyński – Naczelnik OSP Margonin
Zdjęcia: PSP Chodzież oraz Michał Dudkiewicz