Finał 10. edycji Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk 29 października w Starym Browarze.

Finał 10. edycji Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk już w sobotę 29 października w Starym Browarze. Program imprezy.

 Przed nami finał 10. edycji Art&Fashion Forum. AFF, będące wyjątkowym na skalę światową połączeniem mody i sztuki, powstało z inicjatywy Grażyny Kulczyk i odbywa się od 2007 r. w stworzonym przez nią poznańskim Starym Browarze. Jubileuszowej edycji wydarzenia przyświeca hasło „Different = Irreplaceable”. Rolę kuratora wydarzenia objęło londyńskie SHOWstudio Nicka Knighta, a funkcję dyrektora artystycznego sprawuje W P Onak.

 

 W tym roku na zaproszenie SHOWStudio do Starego Browaru przyjadą wyjątkowi goście ze świata mody i sztuki. Będą to m.in. brytyjski modysta Stephen Jones, scenograf pokazów Aleksandra McQueena – Joseph Benett, uznany na świecie autorytet w dziedzinie fotografii XX wieku – Philipe Garner czy Oriole Cullen, kuratorka Victoria and Albert Museum, specjalizująca się w historii sukien i historii mody. Osoby, które odwiedzą Stary Browar będą mogły wziąć udział w otwartych panelach oraz zobaczyć godzinny seans filmów zrealizowanych przez SHOWStudio czy trafić na Targi New Market organizowane z poznańskim concept store’m TUTU Polscy Projektanci. Wszystkie wydarzenia odbędą się w dniach 28-30 października i podobnie jak w latach poprzednich będą otwarte dla publiczności.AFF guests (photo - J. Wittchen)

Program 10. edycji Art&Fashion Forum:

W sobotę, 29 października w ramach Open University organizatorzy przygotowali dla uczestników imprezy oraz publiczności trzy panele dyskusyjne – jeden podsumowujący 10 lat z Art&Fashion Forum, drugi poświęcony modzie i trzeci sztuce.

Godz. 12.00 – 13.30: panel „Po co nam Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk?”

Dyskusję moderować będzie Piotr Zachara. Wszystkie wykłady Open University odbędą się na „Szachownicy” Starego Browaru. Wstęp wolny.

Okrągła rocznica to moment na refleksję, podsumowanie dotychczasowej działalności, spotkanie z ludźmi, którzy przez lata tworzyli projekt. To także próba odpowiedzi na pytanie co dalej? – pytanie o przyszłość i dalsze losy zarówno wydarzenia, jak też podejmowanej tematyki. W trakcie spotkania chcemy porozmawiać o imprezie na tle Polski i świata” – mówi WP Onak. „Chcemy poznać punkt widzenia zaproszonych gości, ich opinię oraz pomysły  w jakim kierunku AFF się rozwija.

Wśród gości pojawią się, m.in. Carol Morgan z St Martins College, Basia Metelska – była kuratorka AFF, Ania Orska – mentorka zajęć z Fashion Jewellery, Joanna Bojańczyk – przedstawicielka mediów, wielokrotnie uczestniczyła w AFF, Marta Kowalska – redaktor prowadząca elle.pl, Kropki Kreski -absolwent warsztatów New School.

Godz. 16.00-17.30: panel FASHIONOpen Univeristy (photo - J. Wittchen)

Tematem dyskusji będzie moda rozumiana nie jako zwykła odzież, ale obiekt wizualnej prezentacji. Poruszone zostanie zagadnienie relacji łączącej modę z muzeami, galeriami sztuki i imprezami artystycznymi w kontekście dramaturgii pokazu na wybiegu i dynamicznej interakcji pomiędzy modą a sztuką.” – mówi Lou Stoppard, moderatorka dyskusji.

Gośćmi panelu będą: Stephen Jones – czołowy brytyjski modysta, który tworzył dla takich gwiazd jak Boy George, Spandau Ballet czy Grace Jones; Philippe Garner – znany na całym świecie autorytet w kwestii fotografii i designu XX wieku, autor wielu publikacji na temat fotografii; Oriole Cullen – kuratorka działów Współczesnych Tkanin i Mody londyńskiego Victoria& Albert Museum; Joseph Bennett, związany z SHOWstudio brytyjski scenograf, absolwent Chelsea School of Art. Pracował m.in. dla Alexandra McQueena od czasów jego pokazu No 13 Show na wiosnę/lato 1999. Bennett był też twórcą scenografii do wystawy „Savage Beauty” McQueena w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Godz. 17.30-19.00: panel ART

Panel poświęcony sztuce będzie pretekstem do rozważań nad współczesną formułą martwej natury i jej ewentualnym związkiem z tzw. motywem marności (vanitas) w perspektywie dnia dzisiejszego. Przyjrzymy się, jak czołowi artyści XXI wieku interpretują na nowo tę tematykę, która kojarzy się przede wszystkim z obrazami XVI- i XVII-wiecznych mistrzów.

Zapis dyskusji prowadzony przez SHOWStudio zostanie udostępniony za pośrednictwem SHOWstudio.com, zyskując tym samym po raz pierwszy w historii AFF międzynarodowy zasięg on-line.

Godz. 20.30 – 22.00: Ceremonia Zamknięcia 10. edycji AFF

 W trakcie oficjalnej, wieczornej gali zamknięcia prowadzonej przez Szymona Majewskiego poznamy najlepszych studentów New School. Najlepsi z nich wygrają kursy w słynnym Central St. Martins College of Art & Design w Londynie. Gośćmi specjalnymi Ceremonii Finałowej będzie Nick Knight oraz uczestnicy paneli SHOWStudio. Uroczystość uświetni występ polskiego zespołu muzyki alternatywnej Bokka, które skład owiany jest tajemnicą. Ceremonia zamknięcia odbędzie się na Szachownicy, wstęp na zaproszenia.

Wydarzenia towarzyszące AFFOpen University 3 (photo - J. Wittchen)

SHOWstudio Experience
17 października – 13 listopada, Pasaż „0”

Prezentacja specjalnie wybranych na 10-tą edycję Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk filmów spośród setek produkcji, które realizuje SHOWStudio. Za selekcję materiałów na tegoroczne wydarzenie w Starym Browarze odpowiada sam Nick Knight.

Art&Fashion Experience – wystawa
28 października – 13 listopada, Pasaż „0”

Prezentacja finałowych prac przygotowanych podczas warsztatów New School, pod okiem najlepszych ekspertów ze świata mody. 5 najzdolniejszych absolwentów poszczególnych kategorii zostanie nagrodzonych letnim stypendium w renomowanej Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie.

Art&Fashion New Market
28 października – 30 października, Atrium „0”

Trzydniowe targi mody organizowane we współpracy z poznańskim concept storem „TUTU polscy projektanci” promującym niezależne marki i ich twórców kreujących niepowtarzalne kolekcje będące alternatywami dla masowej produkcji. „Filozofia i dobór marek „TUTU polscy projektanci” pokrywa się z mottem 10-tej edycji AFF – DIFFERENT = IRREPLACEABLE, dlatego z wielką chęcią podjęliśmy się realizacji tegorocznej edycji New Market.” – mówi Agata Królikowska z poznańskiego concept store’u odpowiedzialna za organizację tej części wydarzenia. W Starym Browarze zobaczymy kilkanaście marek, wśród nich m.in. ID.FOR.FUN., Synthetic 100% natural, Noonah, Laboratorium 35, Nowy Model, Magda Hasiak, itp.

Bieżące informacje na temat 10. edycji Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk można śledzić na profilu facebookowym.

10-lecie Art&Fashion Forum Gala (photo - J. Wittchen)

Art&Fashion Forum to otwarta platforma inspiracji i edukacji, eksperckich seminariów i kreatywnych warsztatów oraz spotkań z najbardziej wpływowymi ludźmi ze świata mody, mediów oraz nowych technologii Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, wpisanych w ideę Starego Browaru przedsięwzięć i pozostaje nim mimo zmiany właściciela obiektu w listopadzie 2015 roku. Korzenie i bogata historia Starego Browaru we wspieraniu kultury oraz sztuki czyni go idealnym miejscem dla tej wspaniałej inicjatywy promującej oraz inspirującej utalentowanych młodych ludzi w Polsce. Jesteśmy niezwykle dumni z roli gospodarza Art&Fashion Forum, szczególnie, że w tym roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz projektu.” – powiedział Marek Jakubiak, szef Real Estate, CEE Deutsche Asset Management, nowego właściciela. Projekt od samego początku adresowany jest do młodych i zdolnych ludzi, którzy swoje pomysły oraz talenty gotowi są rozwijać, nie bojąc się podejmowania na kolejnych etapach kariery odważnych decyzji biznesowych i życiowych. Wśród odnoszących sukcesy absolwentów AFF są m.in. Agata Bieleń, Anka Letycja Walicka, Jacob, Fashion PR Girl, Ewa Stępnowska, Elena Ciuprina, Robert Karger i Hektor Świtalski, Magda Linke, Pat Guzik, Monika Czesak czy Łukasz Bliński. Przez te wszystkie lata zachęcała ich do tego twórczyni Art&Fashion Forum – Grażyna Kulczyk, pasjonatka sztuki oraz biznesowych innowacji. Nie inaczej będzie w tym roku.AFF students (photo - J. Wittchen)

„Lubię wyprzedzać rzeczywistość i realizować rzeczy, jakich jeszcze nie było. Dlatego stworzyłam Art&Fashion Forum. To jedyne wydarzenie w Polsce, które od 10 lat konsekwentnie inspiruje i edukuje młodych. Przez warsztaty i wykłady Open Univeristy przewinęły się tysiące ludzi. AFF gościł wizjonerów i ekspertów, mistrzów w swoich dziedzinach. Stał się nowoczesnym projektem społecznym, forum, które umożliwia wymianę kreatywnych i innowacyjnych myśli. Jestem dumna każdorazowo, kiedy słyszę, że kolejni absolwenci AFF dołączają do grona świetnie radzących sobie na konkurencyjnym i wymagającym międzynarodowym rynku i z sukcesem prowadzą własne biznesy. W tym roku zapraszam na kolejne spotkanie z kreatorami innowacyjnego świata mody i sztuki. Wierzę, że po raz kolejny będziemy trampoliną dla wielu pionierskich przedsięwzięć.” – mówi Grażyna Kulczyk.

 

SHOWstudio Nicka Knighta kuratorem 10. edycji AFF

Tegoroczny kurator wydarzenia – SHOWstudio Nicka Knighta dołącza do grona największych ekspertów oraz mentorów z obszaru mody i sztuki, którzy uświetniali swoją obecnością poprzednie edycje AFF. Byli to m.in. Andrew Bolton (kurator Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku), Scott Schumann (The Sartorialist), Jean Charles de Castelbajac (francuski kreator mody), Anja Rubik (supermodelka), Bradford Shellhammer (twórca fab.com) czy Barbara Hulanicki (założycielka kultowej marki BIBA w Londynie).

 

 

Nick Knight to znany na skalę światową wizjoner obrazu, ikona w świecie sztuki, mody i nowych technologii. To dzięki niemu zobaczyliśmy pierwsze live streamingi z pokazów mody, to jemu zawdzięczamy wprowadzenie fashion video jako narzędzia komunikacji mody. Autor wielu międzynarodowych wystaw z pogranicza sztuki i mody. Stworzone przez niego SHOWstudio to wielokrotnie nagradzany, jedyny w swoim rodzaju koncept platformy on-line, która dzięki Nickowi nieustannie przesuwa granicę komunikacji w kategorii on-line fashion. Jak pisze Business of Fashion, to „świątynia ludzkiej kreatywności w Internecie”.

Na co dzień z SHOWstudio Nicka Knighta związane są najbardziej rozpoznawalne ikony współczesnej mody: Kate Moss, Rick Owens, John Galliano, a także osobowości pop-kultury: Tracey Emin, Björk, Brad Pitt czy Lady Gaga.

Pomysłodawcą oraz inicjatorem współpracy SHOWstudio Nicka Knighta z AFF jest W P Onak, twórca agencji kreatywnej OCR Creations, autor wielu filmów i reportaży modowych, któremu tak jak w ubiegłym roku powierzona została funkcja dyrektora artystycznego całego przedsięwzięcia.

Inspiracją dla wszystkich uczestników oraz gości tegorocznej edycji Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk będzie hasło przewodnie „Different = Irreplaceable”. Hasło jubileuszowej, 10. edycji Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk to apel, byśmy wszyscy docenili swoje wzajemne różnice i dążyli do przyszłości, w której ludzi ceni się za ich wyjątkowość i indywidualność – cechy, które moim zdaniem są tak wiele warte” – mówi Nick Knight.