Gniezno – „Mały arsenał” w lesie w okolicy Dąbrówki Kościelnej

37 sztuk bomb lotniczych zabezpieczyli policjanci z grupy minersko – pirotechnicznej z Gniezna. Niebezpieczne materiały po przekazaniu telefonicznej informacji od mieszkańca funkcjonariusze odkopali w młody lesie w okolicy Dąbrówki Kościelnej. Znalezione bomby przekazano wojskowym saperom.

Mężczyzna podczas spaceru w młodym lesie w okolicy Dąbrówko Kościelnej zauważył przedmioty mogące stanowić niewybuchy z okresu II wojny światowej. O swoim znalezisku powiadomił policję. Do zdarzenia doszło w poniedziałek wieczorem.

Na miejsce udała się grupa minersko – pirotechniczna z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, która po przybyciu na miejsce stwierdziła, że są to zapalające bomby lotnicze z okresu II wojny światowej, produkcji niemieckiej. Policjanci po sprawdzeniu terenu ujawnili 37 sztuk bomb lotniczych o masie jednego kilograma.

sam_3141a

Powiadomiono patrol saperki z Inowrocławia, który we wtorek zabezpieczył znalezisko. Niewybuchy zostaną dzisiaj zdetonowane na poligonie. Jak informują pirotechnicy  większość bomb była sprawna technicznie.

Materiały, które  znaleziono są szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia. Często pomimo wieloletniego zalegania w ziemi, nie tracą swoich właściwości.

Policjanci zwracają się do wszystkich osób spacerujących po lasach, aby na własną rękę nie sprawdzały czy są to przedmioty metalowe, czy niewybuchy oraz by nie zabierały ze sobą niebezpiecznych przedmiotów. Jeżeli ktokolwiek zauważy podejrzane znalezisko, proszony jest o natychmiastowe powiadomienie Policji.

Źródło: KPP Gniezno