Gniezno – Nowe informacje w sprawie. Kolejny poważny wypadek w rolnictwie, ręka kobiety utknęła w siewniku.Oficjalny komentarz Policji

Jesienne prace polowe w pełni, pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Obsługa maszyn, a także obecność dzieci w ich pobliżu może być niebezpieczna. Policjanci apelują do kierowców maszyn rolniczych o zwiększoną ostrożność, a do rodziców o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci.

Gnieźnieńscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku podczas prac polowych. Do zdarzenia doszło w czwartek, 22 września br. w miejscowości Pakszyn w gminie Czerniejewo. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 30-latek siewnikiem rolniczym podczepionym do traktora siał zboże na polu. W pracach pomagała mu jego 61-letnia matka. Kobieta stała na metalowym podeście znajdującym się z tyłu siewnika i nadzorowała wysiew zboża. Jej zadaniem było rozgarniać je w trakcie jazdy za pomocą gęsiego pióra. W pewnym momencie dłoń kobiety została wkręcona w wałek nagarniający zboże. Na miejsce wypadku przybył drugi syn 61-latki i wspólnie z bratem przebywającym na polu założyli jej opaskę uciskową. Po kilku minutach na miejscu pojawiły się służby ratunkowe. Strażacy uwolnili skrępowaną dłoń poszkodowanej. Kobieta została Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym przetransportowana do szpitala w Poznaniu.

To już drugi poważny wypadek na polu do którego doszło w tym tygodniu na polu. W pierwszym poważnych obrażeń ciała doznał 13-letni mieszkaniec gminy Gniezno.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy pracach polowych. Co roku odnotowuje się podobne zdarzenia. Często rolników gubi rutyna. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może zapobiec wypadkom, często z tragicznymi skutkami. Pamiętajmy również, że w trakcie prac polowych nie należy spożywać alkoholu. Nawet przysłowiowe jedno piwo może być pośrednią przyczyną wypadku. Policjanci przypominają również, że przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest dla nich śmiertelnym zagrożeniem.
Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, która angażuje się w pomoc. Prawo nie zabrania im pomagać rodzicom, ale należy pamiętać, że młodzi ludzie, chociażby z racji wieku, mają mniejsze doświadczenie. Dlatego też wszelkie prace powinni wykonywać pod bacznym okiem dorosłych. Ucierpieć mogą też najmłodsi bawiący się w pobliżu maszyn. Pamiętajmy, aby nie pozostawiać najmłodszych samych w pobliżu maszyn. Nie zlecajmy im również wykonywania niebezpiecznych prac polowych oraz obsługi maszyn.

http://naszawielkopolska.pl/?p=15097