Gniezno – Z karabinem wtargnął do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej!

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie przeprowadzono symulację wtargnięcia „aktywnego strzelca” do szkoły. To element szkolenia, jaki ma za zadanie przygotowanie placówek oświatowych na taki rodzaj zagrożenia. W ćwiczeniach udział wzięli funkcjonariusze Nieetatowej Grupy Realizacyjnej przy współpracy uczniów klas policyjnych z III Liceum Ogólnokształcącego.

gniezno 111a

Celem pokazu było wyrobienie nawyku prawidłowych zachowań oraz zaprezentowanie działania służb mundurowych i ratowniczych w rozwiązaniu sytuacji związanej z atakiem zabójcy. Pokaz, został przygotowany na podstawie scenariusza opracowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ramach programu „Razem bezpieczniej” pod tytułem „Wtargnięcie napastnika do szkoły”.

Ćwiczenia z zakresu wtargnięcia „aktywnego strzelca” do obiektu przeprowadzone zostały po raz pierwszy na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Tematyka pokazu związana była ze zjawiskiem, które występuje na całym świecie. Aktywny zabójca to osoba, której celem nie jest wyeliminowanie konkretnej osoby, tylko zabicie w danym miejscu jak największej liczby ludzi, bez względu na wiek, płeć, przekonania, czy wiarę.

gniezno 111b

Ze względu na brak jednoznacznych motywów aktywny zabójca nie formułuje żądań, które warunkują rozpoczęcie bądź zaprzestanie działania. Stąd negocjacje w jego przypadku najczęściej nie mają zastosowania.

Po wtargnięciu do budynku napastnika kadra profesorska wraz ze słuchaczami stosowała się do zasad, które były omawiane przez Policję dwa tygodnie wcześniej podczas szkoleń teoretycznych z zakresu algorytmu postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia terrorystycznego. Następnie do  akcji wkroczyli policyjni antyterroryści realizując plan wcześniej omawiany.

Organizatorem pokazu, który przeprowadzono na zaproszenie rektora prof. dr hab. Józef Garbarczyka była Nieetatowa Grupa Realizacyjna z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie przy współpracy klas policyjnych z III Liceum Ogólnokształcącego oraz  Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Źródło: KPP Gniezno