Gniezno – Znalezione, nie kradzione? Nie! Znalazł portfel z kasą i kupił za nią papierosy! Usłyszy zarzuty

Gnieźnieńscy policjanci postawili mieszkańcowi naszego miasta zarzut przywłaszczenia portfela z zawartością dowodu osobistego i pieniędzy. Mężczyzna ze znalezionego portfela sam sobie wypłacił  znaleźne. Za przywłaszczenie grozi kara do roku pozbawienia wolności.

Znalezione, nie kradzione – mówi popularne powiedzenie. Jak się jednak okazuje, w dzisiejszych czasach nie zawsze warto stosować się do jego treści.

W dniu 28 czerwca br. gnieźnieńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o przywłaszczeniu portfela zagubionego na terenie jednego z miejscowych sklepów spożywczych. Funkcjonariusze sprawdzili  sklepowy monitoring na którym widać było jednego z klientów, który przedmiot znalazł, a następnie zabrał. W środku znajdowało się 780 złotych oraz dowód osobisty.

W dniu 30 czerwca br. sprawca został rozpoznany przez pracownice sklepu, które poinformowały o tym policjantów. Gnieźnianin został doprowadzony do siedziby gnieźnieńskiej jednostki. Znaleziony portfel dobrowolnie wydał funkcjonariuszom. Odzyskano dokument tożsamości i większość pieniędzy, 80 złotych mężczyzna wydał na papierosy. Śledczy przedstawili mu zrzut przywłaszczenia. Wcześniej nie był notowany przez policję.

Policja ostrzega przed zabieraniem znalezionych rzeczy. Znalazca może zostać bowiem pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Jeżeli znajdziemy cudzą rzecz można ją zanieść do biura rzeczy znalezionych lub policję.

Źródło: KPP Gniezno