Gniezno – Znęcał się nad swoją 80-letnią matką . Dostał nakaz natychmiastowego opuszczenia domu!

Policjanci z Gniezna zatrzymali 49-letniego mężczyznę, który znęcał się nad swoją 80-letnią matką, awanturując się, grożąc jej i popychając. Po dwóch nocach spędzonych w policyjnym areszcie usłyszał zarzut. Na wniosek śledczych prokurator objął go policyjnym dozorem, wydał nakaz opuszczenia domu, a także zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej.

Akty przemocy w rodzinie 49-latka miały miejsce od dwóch lat. Powodowane były agresją, najczęściej wywołaną nadmiernym spożyciem alkoholu przez mężczyznę. Zamiast opiekować się swoją niepełnosprawną matką wyzywał ją, popychał, życzył jej śmierci, zaniedbywał przygotowywanie posiłków, a nawet niszczył sprzęty domowe. W marcu 2016 roku zawiadomienie w tej sprawie złożyła siostra pokrzywdzonej. Od tego czasu rodzina była w zainteresowaniu dzielnicowego. O sytuacji panującej w domu 80-latki powiadomiono również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. 49-latek na krótko zmienił swoje zachowanie. Nie pracował. Gdy potrzebował pieniędzy na alkohol potrafił zagrozić, że jeżeli ich nie dostanie to sprzeda łóżko rehabilitacyjne matki. W ostatnim czasie znów doszło do awantury. Na miejsce zostali wezwani policjanci. Tym razem mężczyzna został zatrzymany. Prokurator przedstawił mu zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad matką, objął go policyjnym dozorem, wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia domu, zakaz zbliżania się na odległość nie mniejszą niż 20 metrów i zakaz kontaktowania się z matką.

Rodzina, która się faktycznie opiekowała niepełnosprawną seniorką zadeklarowała się, że nadal będą się o nią troszczyć.

Istnieje grupa osób starszych, która doznaje najrozmaitszych krzywd od osób najbliższych (współmałżonka, dzieci, wnuków, różnego rodzaju opiekunów ). Szacuje się, że najróżniejsze formy przemocy dotykają średnio co dziesiątą osobę. Starsze osoby bywają krzywdzone fizycznie, doznają przemocy psychicznej i emocjonalnej, przemocy ekonomicznej. Do przemocy zalicza się również zaniedbanie – czyli brak opieki, niedostarczanie dostatecznej ilości jedzenia – oraz zaniechanie niezbędnych zabiegów opiekuńczych. Często zdarza się i tak, że wszystkie rodzaje przemocy występują łącznie co dla osób starszych jest szczególnie wyniszczające.

Jeśli znasz osobę starszą, która podlega przemocy domowej możne zgłosić ten fakt na policję lub do Ośrodka Pomocy Społecznej. W tych instytucjach osoba starsza znajdzie wsparcie i pomoc.

Źródło: KPP Gniezno