Gostyń – Na czerwonym wjechał na przejście potrącił 10-latka!

W ciągu ostatniego tygodnia w Gostyniu doszło do trzech zdarzeń drogowych, w których ucierpieli piesi. W każdym z tych przypadków powodem było nie zachowanie szczególnej ostrożności przez kierujących pojazdami. Apelujemy o rozwagę i zdrowy rozsądek.

W poniedziałkowy poranek 7 listopada  około godz. 8.00 w Gostyniu na Pl. Karola Marcinkowskiego, 60-letni mieszkaniec pow. gostyńskiego  jadąc samochodem osobowym VW Golf, podczas wykonywania manewru skrętu w lewo nie zachował należytej ostrożności i doprowadził do potrącenia 81-letniej mieszkanki Gostynia, która znajdowała się na oznakowanym przejściu dla pieszych.  Kobieta trafiła do szpitala, gdzie została przebadana. Okazało się, że doznała złamania kości miednicy.

Do kolejnego zdarzenia drogowego doszło w dniu wczorajszym tj. 08 listopada br. Po godzinie 16.00 w Gostyniu na ul. Poznańskiej 56-letni mieszkaniec pow. gostyńskiego kierując samochodem ciężarowym nie zatrzymał się na czerwonym świetle, przed przejściem dla pieszych w wyniku czego doprowadził do potrącenia 10-letniego chłopca, który przechodził prowadząc rower przez oznakowane przejście dla pieszych na świetle zielonym. Chłopiec został przewieziony do szpitala. Doznał złamania kości miednicy oraz złamania kości udowej.

Kierujący byli trzeźwi, a za rażące i umyślne naruszenie przepisów ruchu drogowego zostały im zatrzymane prawo jazdy. Zgodnie z art. 177 § 1kk  odpowiedzą za spowodowanie wypadku drogowego, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu APELUJEMY o rozwagę i zdrowy rozsądek.

Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.

Apelujemy również do pieszych. To grupa, która szczególnie w okresie jesienno – zimowym jest narażona na niebezpieczne sytuacje związane z ich poruszaniem się po drogach. Bardzo często ubrani w ciemne kurtki z kapturami na głowach i parasolami w rękach mają ograniczoną widoczność i są słabo widoczni dla kierowców. W prawdzie elementy odblaskowe nie są obowiązkowe gdy poruszamy się w terenie zabudowanym ale pamiętajmy, że nawet mały odblask sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni, a przez to bardziej bezpieczni.

Źródło: KPP Gostyń