Gostyń – Włamano się do 2 mieszkań w jednym bloku. Łupem złodziei padły pieniądze i złota biżuteria

Pieniądze i złota biżuteria padły łupem przestępcy, który włamał się wczoraj do dwóch mieszkań w Gostyniu. Sprawca otworzył zamki przy pomocy dopasowanego klucza, na tzw. „pasówkę”. Wyjaśnianiem sprawy zajmują się gostyńscy kryminalni.

18 października br. w Gostyniu doszło do dwóch kradzieży z włamaniem. Nieznani sprawcy pod nieobecność domowników okradli mieszkania w jednym z bloków przy ul. Mostowej. W obu przypadkach przestępca do mieszkań dostał się na tzw. pasówkę, czyli przy pomocy dorobionego, dopasowanego klucza.

W pierwszym zgłoszonym zdarzeniu sprawca ukradł pieniądze w kwocie 150 zł, 50 euro i 100 koron czeskich oraz złotą biżuterię w postaci dwóch pierścionków,  dwóch łańcuszków, jednej obrączki i jednej pary kolczyków. Łączna wartość powstałych strat została wyceniona na 3 tys. złotych.

Drugie włamanie zostało zgłoszone o północy, po tym, jak właściciel mieszkania dowiedział się, że jeden z sąsiadów został okradziony. Wtedy zaniepokoił się, sprawdził miejsca przechowywania gotówki i okazało się, że również stał się ofiarą kradzieży z włamaniem. W tym przypadku sprawca ukradł 700 zł.

Wyjaśnianiem sprawy zajmują się policjanci Wydziału Kryminalnego KPP w Gostyniu.

Jak walczyć, jak zapobiegać tego typu przestępstwom. Oczywiście nie ma złotego środka. Jednak należy zrobić jak najwięcej, aby zabezpieczyć swoje mieszkanie. Warto zmienić zamki z tych tzw. standardowych, często montowanych jeszcze przez spółdzielnie mieszkaniowe, czy deweloperów. Dobrze dodać też drugi zamek, wtedy złodziej raczej nie będzie tracić czasu i spróbuje  szukać „szczęścia” w innym lokalu.

Kolejny ważny czynnik to znajomość sąsiadów, ludzi z tej samej klatki schodowej. Gdy zauważymy nieznane nam osoby, dziwnie zachowujące się, pukające, dzwoniące do mieszkań zainteresujmy się tym faktem. Każdy taki przypadek zgłoszony Policji będzie natychmiast przez mundurowych sprawdzany. Pamiętajmy również, aby zamykać drzwi wejściowe do klatek schodowych. Tam gdzie są domofony i ktoś dzwoni , prosi o otwarcie, nie róbmy tego.  Inny sposób, który warto rozważyć to system alarmowy.  Ubezpieczmy również mieszkanie na wypadek kradzieży. To pozwoli zminimalizować ewentualne  starty.

Źródło: KPP Gostyń