Grodzisk Wielkopolski – Nowe informacje na temat wypadku i stanu zdrowie rannych w akcji strażaków z OSP Rostarzewo

2 marca 2017 roku chwilę po godzinie 20 zadysponowano załogi z Ochotniczej Straży Pożarnej  Rostarzewo, Rakoniewice oraz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej do pożaru budynku gospodarczego w Rostarzewie.

17038601_711695665658146_2452112680738655359_o

O godz. 20.12 na miejsce przybyła jednostka z Rostarzewa, której dowódca po rozpoznaniu sytuacji podał meldunek do stanowiska kierowania oraz polecił przygotować ludzi i sprzęt do podjęcia działań gaśniczych. Z uwagi na rozwój pożaru potwierdził konieczność przybycia dodatkowych zastępów. Po konsultacji z właścicielem dowódca polecił dwóm ratownikom, otworzyć przyległe do palącego się budynku kojce z psami w celu ich ewakuacji. Przy próbie uwalniania drugiego zwierzęcia, na wspomnianych ratowników przewróciła się ściana nośna, która przygniotła ich kończyny dolne i tułów.  Kierujący działaniami dalsze działania skupił na podjęciu jak najszybszego odgruzowania poszkodowanych kolegów, ich ewakuację w miejsce bezpieczne i udzielenie im pierwszej pomocy.

W międzyczasie dotarły pozostałe zastępy, które w pierwszej fazie podjęły równoległe działania gaśnicze i ratownicze w odniesieniu do poszkodowanych strażaków.

Podano prądy gaśnicze na palący się obiekt oraz przyległa wiatę. W budynku znajdowała się słoma oraz drewno opałowe. Poszkodowani zostali przetransportowani przez zespoły ratownictwa medycznego do placówek medycznych w Grodzisku Wlkp.  i Wolsztynie.

Przybyły na miejsce oficer w dyspozycji komendanta oprócz kierowania działaniami dokonał na miejscu czynności niezbędne do ustalenia okoliczności wypadku. Działania gaśnicze, prace rozbiórkowe trwały do godz. 00.35.

W dniu dzisiejszym poszkodowanych strażaków odwiedzili pan Mariusz Zgaiński, starosta powiatu grodziskiego oraz st. bryg. Wojciech Nolka komendant powiatowy PSP w Grodzisku Wlkp. Na chwilę obecną można potwierdzić odniesione obrażenia. Pierwszy z nich doznał odbicia żeber i złamaniu kości strzałkowej prawej nogi. Drugi ma złamane żebra, stłuczenia nogi i ręki.

Kolegom z „pola walki”  życzymy szybkiego powrotu do pełni zdrowia. Trzymajcie się Chłopaki. Źródło: PSP Grodzisk Wielkopolski, Opracowanie: st. kpt. Marcin Nowak – KP PSP w Grodzisku Wlkp. Zdjęcia: Wolsztyn112