Grodzisk Wielkopolski – PILNE: ZMARŁ KAPELMISTRZ STANISŁAW SŁOWIŃSKI… Zgasłeś nam jak świecy płomień…

„Zgasłeś nam jak świecy płomień. Bez buntu, bez słowa skargi.. I tylko smutek bolesny i pamięć żywa w nas pozostanie…”

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że dzisiaj (30.11.2016r.) odszedł nasz wspaniały KAPELMISTRZ STANISŁAW SŁOWIŃSKI…

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 03.12.2016r. o godz. 12.00 w Grodzisku Wlkp.

Grodziska Orkiestra Dęta

Stanisław Słowiński (ur. 13 czerwca 1939 r. w Chełmnie) – długoletni zasłużony kapelmistrz Grodziskiej Orkiestry Dętej.

Stanisław Słowiński urodził się krótko przed wybuchem II wojny światowej. Jego ojciec walczył najpierw we wrześniu 1939 r., a potem jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Małym Stanisławem i jego bratem opiekowała się najpierw matka, a po jej śmierci dziadkowie na wsi. Ojciec wrócił z wojny dopiero w 1947 r. i powtórnie się ożenił. Stanisław nie długo cieszył się jednak rodziną. W 1950 r. ojciec, który z zawodu był kominiarzem, zmarł wskutek wypadku przy pracy. Macocha oddała chłopców do domu dziecka.

Stanisław Słowiński całe swoje życie poświęcił muzyce. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w czasie służby wojskowej grając początkowo na trąbce, a później na puzonie w orkiestrze wojskowej. Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej w Poznaniu pracował przez 16 lat w operetce poznańskiej. Od 1978 r. był członkiem orkiestry Zbigniewa Górnego, w tym samym roku został również kapelmistrzem Grodziskiej Orkiestry Dętej.

W roku 2008 obchodził jubileusz 30-lecia kierowania tą orkiestrą[2], która pod jego batutą odnosiła największe sukcesy. Zostało to docenione zarówno przez władze administracyjne jak i mieszkańców. W 1996 r. zwyciężył w plebiscycie Radia Merkury i uzyskał tytuł Wielkopolanina Roku. W 2014 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Źródło: wikipedia.org

Czytaj także…

Nowy Tomyśl – PILNE: Podczas Korowodu Jarmarkowego stracił przytomność członek orkiestry dętej. Lekarze walczą o jego życie!