Grodzisk Wielkopolski – Niewybuch z II wojny światowej w Jeziorze Kuźnickim, okazał się… pływakiem od rowera wodnego!

W czwartek 18 sierpnia, grodziscy policjanci, nad brzegiem Jeziora Kuźnickiego w m. Boruja, zabezpieczali teren znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch z II Wojny Światowej. Na miejsce przybył patrol 12 Wolińskiej Dywizji Trałowców ze Świnoujścia, który przeprowadził działania mające na celu określenie rodzaju przedmiotu i jego bezpieczne wydobycie.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. otrzymał informację, od zaniepokojonego mieszkańca, o przedmiocie przypominającym niewybuch z czasów II Wojny Światowej. Przedmiot  znajdował się w Jeziorze Kuźnickim, 20 metrów od linii brzegowej. Grodziscy policjanci zabezpieczyli miejsce znaleziska oraz zawiadomili patrol nurków-minerów.

W godzinach rannych w miejscowości Boruja nad brzeg Jeziora Kuźnickiego przybyli żołnierze 12 Wolińskiej Dywizji Trałowców ze Świnoujścia Grupa Nurków-Minerów pod dowództwem bosmana Tomasza Dąbrowskiego. Wojskowi za pomocą specjalistycznego sprzętu przeprowadzili rozpoznanie przedmiotu, a następnie przystąpili do jego wyłowienia. Miejsce działań zostało zabezpieczone przez policjantów przed dostępem osób postronnych. Po wyłowieniu przedmiotu na szczęście okazało się, że był to jedynie pływak od rowera wodnego, który kształtem przypomina pocisk.

Przypominamy!

W przypadku odnalezienia niewybuchu pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. Należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. Szczególnie apelujemy do amatorów pozyskiwania złomu!

Źródło: KPP Grodzisk Wielkopolski