Handlowali częściami aut skradzionych na terenie Europy! Zastali zatrzymani przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej – FILM

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przy udziale leszczyńskich policjantów zabezpieczyli podzespoły samochodowe pochodzące od co najmniej 20 skradzionych pojazdów na terenie Europy. Funkcjonariusze zatrzymali dwie osoby powiązane z tym przestępczym procederem – to 36-letni mieszkaniec gminy Wijewo i 34-letni obywatel Ukrainy. Odpowiedzą za paserstwo i usuwanie znaków identyfikacyjnych. Grozi im od 3 do 5 lat więzienia.

18 października br. policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przeprowadzili na terenie gminy Wijewo kontrolę punktu z auto częściami. Firma mieściła się w czterech miejscach na terenie jednej miejscowości. Udział w czynnościach wzięli także biegli z dziedziny mechanoskopii z laboratorium kryminalistycznego wielkopolskiej Policji.

częsci2

Już we wstępnej fazie sprawdzeń policjanci ustalili, że na terenie jednego z obiektów znajdują się podzespoły pochodzące od co najmniej 20 samochodów skradzionych na terenie Europy. Akcesoria posiadały częściowo usunięte lub zatarte numery identyfikacyjne.

Do działań przyłączyli się policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. Z ich udziałem przeprowadzono przeszukanie firmy. W trakcie czynności policjanci ujawnili i zabezpieczyli około tysiąca nielegalnych części, ciągnik rolniczy skradziony kilka lat temu na terenie Włoch oraz różnego rodzaju pojazdy, co do których istnieje podejrzenie, że mogą pochodzić z przestępstwa.

częsci1

Tego samego dnia policjanci zatrzymali dwie osoby mające związek z tym przestępczym procederem: właściciela firmy 36-letniego mieszkańca gminy Wijewo oraz pracownika punktu, 34-letniego obywatela Ukrainy.

Śledczy ogłosili właścicielowi firmy zarzut paserstwa, natomiast pracownikowi fałszowania znaków identyfikacyjnych. Dalszy etap sprawy to przeprowadzenie specjalistycznych badań mechanoskopijnych oraz ustalenie ilości osób powiązanej z nielegalną działalnością. Mężczyznom grozi od 3 do 5 lat więzienia.