Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła akcję TRUCK&BUS NAD WARTĄ. Wystawiono mandaty na niespełna 5000zł / ZDJĘCIA

Ponad 30 skontrolowanych pojazdów, 10 stwierdzonych przypadków ich znacznego przeciążenia, to bilans 20 marca, jednego dnia zmasowanej kontroli prowadzonej przez wielkopolskich inspektorów drogowych w ramach wspólnej z Policją akcji pod kryptonimem Truck&Bus.

Na poniedziałek 20 marca zaplanowane zostały kontrole samochodów ciężarowych. Od wczesnych godzin rannych w Nowym Mieście nad Wartą, Wielkopolska Inspekcja Transportu Drogowego razem z Policją sprawdzały samochody ciężarowe. Kontrole skupiły się głównie na sprawdzeniu normatywności pojazdów, tj. przeładowania, złego załadowania i prawidłowego zabezpieczenia przewożonego ładunku.

Inspektorzy duży nacisk położyli na kontrolę pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, ponieważ podczas wcześniejszych kontroli, w wielu wypadkach, ujawnia się ich przeciążenie. W Nowym Mieście było podobnie: jedna trzecia zatrzymanych do kontroli aut była po prostu za ciężka. Rekordzista przeważony był o prawie dwie tony.

„W jednym przypadku zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą dwóch tysięcy złotych w związku z przekroczeniem dopuszczalnych nacisków osi na danej kategorii drogi” – mówi Naczelnik Inspekcji Wielkopolskiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu Rafał Majewski.

Inspektorzy z Poznania podczas akcji Truck&Bus wystawili w sumie 13 mandatów karnych na łączną kwotę 4800 zł. Pojazdy przeciążone zostały przeładowane na inne, które musieli zapewnić przewoźnicy. Źródło: WITD Poznań