JAK UCHRONIĆ SAMOCHÓD PRZED KRADZIEŻĄ ?! RADZĄ PILSCY POLICJANCI!

Niewiele osób w dzisiejszych czasach wyobraża sobie życie bez samochodu. Jego posiadanie daje możliwość swobodnej komunikacji, zapewnia prawidłową organizację codziennych obowiązków. Dlatego też jego utrata bywa bardzo bolesna i przykra dla właściciela. Czasem jednak takie sytuacje powoduje niedostateczne zabezpieczenie własnego auta. Pilscy policjanci radzą jak utrudnić działanie złodziejowi i uchronić samochód przed kradzieżą.

Chociaż liczba kradzieży pojazdów w ostatnim czasie się zmniejszyła, pojedyncze przypadki dalej się zdarzają. Wiele pojazdów jest odnajdywanych przez policjantów, ale każda kradzież jest ogromnym utrudnieniem dla właściciela. Stąd jest to przestępstwo bardzo wpływające na poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców.

Pilscy policjanci przypominają najważniejsze zasady postępowania właściciela lub kierowcy, chroniące przed kradzieżą samochodu:

  • samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi;
  • jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy – dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych;
  • istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży samochodu jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej i nie kupowanie części z podejrzanego źródła.

 Parkując samochód nawet na krótką chwilę należy:

  • sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta,
  • włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia,
  • odchodząc od samochodu kluczyki chowamy do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych). Nigdy też nie pozostawiamy dokumentów samochodu we wnętrzu,
  • parkując na posesji czy w garażu nie otwieramy bramy pozostawiając samochód z kluczykami w stacyjce.

 Podróżując samochodem przede wszystkim nie powinniśmy:

  • zabierać autostopowiczów z miejsc podejrzanych, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju;
  • zatrzymywać się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu;
  • pozostawiać auta na postoju bez nadzoru szczególnie, gdy bagaż widoczny jest przez jego szyby.

Pamiętaj!!! Dokładnie rozważ wszelkie próby zatrzymania cię przez innych użytkowników drogi np. sygnalizujących usterkę twojego auta. Może to być próba napadu. Lepiej dojechać do najbliższej, większej stacji benzynowej i tam sprawdzić pojazd.