Jarocin: Tajemnicze zbiorowe zatrucie w szkole! Na miejsce wezwano helikopter LPR! TO NIE BYŁY ĆWICZENIA!

W dniu 08.12.2016 r. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Jarocinie odebrało zgłoszenie z Ratownictwa Medycznego w Kaliszu z prośbą o zabezpieczenie lądowania śmigłowca na boisku przy szkole podstawowej w Witaszycach.

straż karetka

Z uwagi na brak wolnych zespołów zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, do ucznia uskarżającego się na złe samopoczucie. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej. Po przybyciu na miejsce dokonano rozpoznania w wyniku, którego stwierdzono, że kolejne dwie osoby uskarżają się na złe samopoczucie. Do chwili przybycia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, z objawami zatrucia zgłosiło się sześcioro uczniów stale zgłaszali się kolejni w sumie 21 uczniów. Na miejsce zadysponowano kolejne zastępy straży pożarnej i karetki pogotowia. Powiadomiono powiatową stacje sanitarno epidemiologiczną, PCZK, GCZK oraz Policję. Z przeprowadzonego przez kierującego działaniami wywiadu wynikało, że wszystkie osoby z objawami zatrucia wcześniej korzystały z hali sportowej. Zarządzono ewakuację z obiektu hali sportowej oraz przyległych pomieszczeń i korytarza.

DSCN0539a

Zadysponowano specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Ostrowa Wlkp.. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych przy pomocy dostępnego sprzętu pomiarowego sprawdzili cały obiekt nie stwierdzając zagrożeń. Jedno z dzieci zostało przetransportowane śmigłowcem do szpitala w Ostrowie Wlkp., dwójka kolejnych karetką do szpitala w Jarocinie. Pozostali uczniowie zostali przebadani przez lekarza i za zgodą dyrektora szkoły w opiece rodziców przybyłych na miejsce udali się do miejsc zamieszkania.

Okoliczności jak i przyczyny zajścia bada Policja. W działaniach zaangażowane było sześć zastępów straży pożarnej.

Źródło: PSP Jarocin