Jarocin – z promilami i bez prawa jazdy

W czasie minionego weekendu funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie zatrzymali dwóch kierowców jadących pod wpływem alkoholu. Obaj zatrzymani mieli po ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Prawa jazdy nie miał żaden z nich. Kierowcy mogą trafić do więzienia nawet na 2 lata.

Pomimo zaostrzonych przepisów wciąż nie brakuje osób, które siadają za kierownicą swoich pojazdów po tym, jak wcześniej pili alkohol. Wsiadają, jadą, powodują kolizje, wypadki. Narażają innych i siebie na niebezpieczeństwo. Tak było też w przypadku dwóch mężczyzn, których jarocińscy policjanci zatrzymali w minioną sobotę. Jeden z nich podróż zakończył sam – w rowie, drugi został ujęty po awanturze w sklepie, przez jego ekspedientkę.

Zatrzymanie pierwszego nietrzeźwego kierowcy miało miejsce 10 sierpnia o godz. 20.15 w Kotlinie na ul Sławoszewskiej. Wtedy to policjanci zostali wezwani do zdarzenia drogowego, w którym udział brał jeden pojazd. Na miejscu mundurowi ustalili, że kierujący pojazdem marki Peugeot 206 nie zapanował nad samochodem, wynikiem czego był wjazd do rowu i zderzenie z betonowym przepustem. Bardzo szybko okazało się, że powodem trudności z panowaniem nad pojazdem był alkohol i brak umiejętności w prowadzeniu pojazdów mechanicznych. Przeprowadzone bowiem na miejscu badanie stanu trzeźwości 25-letniego kierowcy, mieszkańca powiatu pleszewskiego, wykazało, że że kierował on mając 2,64 promila alkoholu w organizmie. Ponadto 25-latek nie posiadał nigdy uprawnień do kierowania.Mężczyzna za swój nieodpowiedzialny wyczyn odpowie przed sądem. Za jazdę z promilami grozi mu kara do 2 lat więzienia.

Taka sama kara grozi 53-letniemu mieszkańcowi gminy Kotlin, zatrzymanemu kilkanaście minut później także w Kotlinie.Mężczyzna, został zatrzymany po tym, jak wszczął awanturę w jednym z miejscowych sklepów. Ekspedientka zorientowała się, że mężczyzna jest pijany i gdy chciał odjechać z miejsca swoim Audi, uniemożliwiła mu to.  Jak wykazało urządzenie, którym policjanci sprawdzili na miejscu jego stan trzeźwości, organizm kierującego samochodem osobowym został zasilony ponad 2 promilami alkoholu. Ten mężczyzna również nie posiadał uprawnień do kierowania.

Zatrzymani kierujący za popełnione przestępstwa poniosą konsekwencje przed sądem, który może ich skazać na dwa lata pozbawienia wolności oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 10 lat. Każdy kierowca, który został zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Ponadto obaj mężczyźni odpowiedzą za jazdę bez uprawnień a 25-latek także za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.

źródło: wielkopolska.policja.gov.pl