Jazda na „czołgistę” zabroniona

Temperatury spadające poniżej zera, czy opady śniegu powodują, że pojazdy pozostawione na zewnątrz stają się oblodzone a często również zaśnieżone. Niestety użytkownicy takich pojazdów często ignorując bezpieczeństwo swoje i innych odśnieżają tylko niewielką część przedniej szyby z nadzieją, że w trakcie pierwszych minut użytkowania lód stopnieje a śnieg spadnie podczas jazdy. Przypominamy, że takie postępowanie jest niebezpieczne a także zagrożone wysoką karą finansową.

Do 3 tysięcy złotych mandatu karnego grozi kierującemu, który nie zadba o właściwe przygotowanie pojazdu do użytkowania. W tym przypadku chodzi o jazdę na tzw. „czołgistę” czyli oczyszczenie tylko niewielkiej powierzchni przedniej szyby z zalegającego lodu lub śniegu z nadzieją, że pozostały lód roztopi się podczas użytkowania pojazdu a śnieg spadnie podczas jazdy. Najprawdopodobniej tak będzie, jednak zanim szyby rozgrzeją się na tyle, że będą w stanie roztopić lód minie przynajmniej kilkanaście minut. Przez ten czas kierujący ma mocno utrudnioną widoczność, ograniczoną tak naprawdę do małego otworu na oczy. Kontynuowanie przy takim stanie pojazdu to ogromne ryzyko nie tylko dla samego kierującego ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Kwestię z tym związaną reguluje art. 66 Kodeksu Prawo o ruchu drogowym, który m. in. mówi o tym, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Wydrapany niewielki skrawek przedniej szyby nie daje takich możliwości. Dodatkowo spadający z naszego pojazdu śnieg czy lód niejednokrotnie ląduje na pojazdach jadących za nami, co może z jednej strony powodować ich uszkodzenie a z drugiej również ograniczać widoczność.

Apelujemy również do kierujących busami i autobusami przewożącymi dzieci i młodzież szkolną. Od tego jak przygotujecie użytkowany pojazd zależy bezpieczeństwo podróży powierzanych Wam młodych ludzi.

Cieszmy się urokami zimy, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie swoim i innych.

Źródło:policja,pl