Kalisz – Kolejni kierowcy stracili prawa jazdy – film

Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów może doprowadzić do tragedii, dlatego każdego dnia policjanci uważnie przyglądają się zachowaniu wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niestety, pomimo surowych kar, funkcjonariusze ciągle zatrzymują kierowców, którzy w rażący i niebezpieczny sposób łamią obowiązujące przepisy. W ciągu dwóch dni, aż czterech kierowców straciło prawa jazdy za przekroczenie prędkości. Według obowiązujących przepisów dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami odzyskają za trzy miesiące.

Pierwszy do kontroli drogowej został zatrzymany kierowca fiata. 66-letni mieszkaniec powiatu kępińskiego jechał 4 lutego br. drogą krajową nr 25 w miejscowości Piątek Mały z prędkością 105 km/h. Na sprawcę wykroczenia funkcjonariusze kaliskiej drogówki nałożyli mandat oraz punkty karne. 66-latek stracił również prawo jazdy.

Chwilę później, na tym samym odcinku drogi funkcjonariusze zatrzymali kierowcę Chevroleta. Pomiar prędkości wskazał 108 km/h. 70-letni mieszkaniec Konina, także stracił prawo jazdy, a na jego koncie pojawiło się 10 punktów karnych. Mężczyzna w ciągu 7 dni będzie musiał także opłacić mandat, jaki nałożyli na niego funkcjonariusze.

Dzień później na drodze wojewódzkiej nr 470 w miejscowości Ceków Kolonia, policjanci kaliskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej dwóch kierowców, którzy rażąco złamali przepisy drogowe. Obaj w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, jechali z prędkością dwukrotnie większą. 30-letni kierowca fiata w terenie zabudowanym jechał z prędkością 125 km/h. Natomiast 20-letni kierowca lublina, jechał 109 km/h. Mieszkańcy gminy Żelazków stracili w ten sposób prawa jazdy na najbliższe trzy miesiące.

Policjanci przypominają, że od 18 maja 2015 r. obowiązują zmiany w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z art. 135 ust. 1a policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na: a) kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Źródło: wielkopolska.policja.gov.pl – KPP Kalisz / Anna Jaworska-Wojnicz