Kalisz – Na przejściu dla pieszych 76-latka wjechała rowerem wprost pod nadjeżdżające auto!

Zignorowanie jednej z podstawowych zasad ruchu drogowego dla 76-letniej rowerzystki skończyło się obrażeniami. Kobieta wjechała rowerem na pasy i została potrącona przez samochód. Przypominamy wszystkim użytkownikom jednośladów, że ustawa Prawo o ruchu drogowym zabrania przejeżdżania rowerami przez przejście dla pieszych.

Mimo chłodniejszej aury, w dalszym ciągu na drogach można spotkać rowerzystów. Niestety praktyka policyjna wskazuje, że nie wszyscy użytkownicy jednośladów znają obowiązujące przepisy. Przykładem tego może być zdarzenie, do którego doszło we wtorek, 8 listopada br. na ulicy Częstochowskiej. Na oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona 76-letnia rowerzystka. Jak wynika ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy z drogówki kobieta jechała jednośladem i najprawdopodobniej nie widząc zbliżającego się samochodu, wprost z chodnika wjechał na oznakowane przejście dla pieszych. Kierowca citroena twierdził, że gdy zauważył rowerzystkę, na wyhamowanie i zatrzymanie samochodu było już za późno. W wyniku zderzenia z pojazdem i upadku na jezdnię, 76-latka doznała obrażeń. Ranną rowerzystkę karetka pogotowia zabrała do szpitala.

Wyjaśnieniem wszystkich okoliczności zdarzenia zajmują się kaliscy policjanci.

Miłośnikom jednośladów przypominamy, że mogą jechać rowerem po chodniku tylko wówczas, gdy:
– opiekują się dzieckiem w wieku do lat 10, kierującym rowerem ;
– chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości i biegnie wzdłuż drogi, na której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h ;
– warunki atmosferyczne zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (np. śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

W powyższych przypadkach rowerzyści, jadący chodnikiem muszą pamiętać, że to jednak nadal piesi są uprzywilejowani i to im należy ustępować pierwszeństwa oraz zachowywać szczególną ostrożność. Przejeżdżanie rowerem, z jednej na drugą stronę jezdni, jest dozwolone wyłącznie na oznakowanych przejazdach dla rowerzystów. W innych przypadkach, np. na przejściu dla pieszych, należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę drogi.

Źródło: KMP Kalisz