Kalisz – Uciekał przed policja bo przewoził trefny towar. 45-letni Ukrainiec trafił do aresztu na 3 miesiące

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Stawiszynie zatrzymali 45–letniego obywatela Ukrainy, który przewoził papierosy bez polskich znaków akcyzy. Gdyby nielegalny towar trafił na rynek, to skarb państwa straciłby blisko 44 tysiące złotych. To nie jedyne przestępstwo, za które odpowie 45-latek. Okazało się również, że mężczyzna nielegalnie wjechał na terytorium Polski. Wobec podejrzanego, sąd zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W środę, 25 stycznia br. w miejscowości Russów funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Stawiszynie podjęli próbę zatrzymania do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Renault. Kierowca nie zatrzymał się i zaczął uciekać. Funkcjonariusze podjęli pościg za pojazdem. Auto udało się zatrzymać w miejscowości Piątek Mały Kolonia. Okazało się, że kierowcą renault siedział obywatel Ukrainy. W trakcie kontroli policjanci ujawnili w pojeździe pięć worków foliowych, w których znajdowały się papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że to ponad 50 tys. sztuk papierosów.
Funkcjonariusze ustalili również, w policyjnych systemach informatycznych, że 45-latek przebywa nielegalnie na terytorium Polski. Okazało się, że w jego paszporcie znajdowała się podrobiona wiza, a on sam ma orzeczony zakaz wjazdu na terytorium krajów Schengen.

Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Sprawą zajęli się funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, którzy zgromadzili materiał dowodowy w tej sprawie. Ostatecznie podejrzany usłyszał cztery zarzuty z artykułów:  264§2, 270§1, 275§2 Kodeksu Karnego oraz artykułu 65§1 Kodeksu Karno- Skarbowego.

W piątek, 27 stycznia br. Sąd Rejonowy w Kaliszu zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za przestępstwa, których się dopuścili, grozi mu kara 5 lat więzienia.