Kolejna śmierć na drodze krajowej 92! Policjanci wyjaśniają sprawę tragicznego wypadku

Policjanci wyjaśniają sprawę tragicznego wypadku, do którego doszło we wtorek w Bytyniu. Na trasie K-92 mężczyzna został potrącony przez samochód ciężarowy. Pieszy nie miał elementów odblaskowych. Przypominamy, że obowiązek noszenia takich elementów ciąży na pieszych poruszających się po zmroku poza obszarem zabudowanym.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, we wtorek w nocy 17 kwietnia 2018 roku, około godziny 23.20 na drodze nr K-92 w miejscowości Bytyń, 41-letni mieszkaniec Swarzędza, który kierował samochodem ciężarowym marki Scania potrącił idącego pasem ruchu pieszego. W wyniku poniesionych obrażeń, pieszy zmarł na miejscu. Policjanci ustalili, iż pieszy, to najprawdopodobniej 47-letni mieszkaniec Poznania. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości kierującego samochodem. 41-latek był trzeźwy.

334-210237

Mundurowi ustalili też wstępnie, że pieszy nie miał żadnych widocznych elementów odblaskowych, a poruszał się po drodze poza obszarem zabudowanym. Na miejscu pracowali policjanci z Pniew, z szamotulskiej drogówki oraz dochodzeniowiec i technik kryminalistyki z Szamotuł. Prace nad zbieraniem materiałów dowodowych nadzorował prokurator. W zabezpieczeniu miejsca zdarzenia pomagała Straż Pożarna.

Przypominamy, że od 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek posiadać element odblaskowy umieszczony w taki sposób, aby był on widoczny dla kierujących. Za brak elementów odblaskowych pieszemu grozi mandat. Najważniejszą przesłanką przemawiającą za noszeniem elementów odblaskowych jest jednak fakt, iż bez nich pieszy jest niewidoczny do kierujących. Kierowca ma wtedy niewielkie szanse, na uniknięcie wypadku.

Przypominamy również, że pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w przypadku ich braku – z pobocza. Pieszy, który idzie po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

Jednocześnie, apelujemy również do kierowców o rozwagę i ostrożną jazdę. Szczególnie w pobliżu skrzyżowań i przejść dla pieszych. W takich miejscach kierowca powinien zachować  szczególną ostrożność.

Źródło: KPP Szamotuły – Sandra Chuda