Koło – Elektrownia wiatrowa w ogniu

W dniu 02.11.2016 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole wpłynęło zgłoszenie o pożarze elektrowni wiatrowej.

PB020043.JPG

Do działań ratowniczo-gaśniczych zadysponowano 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. W wyniku rozpoznania ustalono, że pożar szybko rozprzestrzenia się po przewodach elektrycznych do turbiny elektrowni wiatrowej, obejmując swym zasięgiem całą turbinę.

Strażacy wyznaczyli strefę bezpieczną w promieniu 200 m. od elektrowni wiatrowej, ze względu na odpadające i spadające na ziemię elementy konstrukcyjne elektrowni wiatrowej. Przy pomocy koca gaśniczego uszczelniono otwory drzwiowe, ograniczając dopływ powietrza do wnętrza elektrowni wiatrowej potęgujący proces spalania.

Przy pomocy kamery termowizyjnej kontrolowano strefę spalania. Podano 1 prąd wody w natarciu na leżące na ziemi i palące się elementy konstrukcyjne elektrowni wiatrowej. Oświetlono teren akcji. Odłączono dopływ prądu do elektrowni wiatrowej. Czas trwania działań ratowniczo-gaśniczych wyniósł 5 godzin 49 minut.

Źródło: KW PSP w Poznaniu, Tekst: mł.bryg. Mariusz Sikorski, Zdjęcia: KP PSP KOŁO