Konin – Patrole drogówki w 30 miejscowościach na terenie powiatu! Skontrolowali ponad 1800 kierowców!

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego podczas kontroli pojazdów sprawdzało wczoraj przede wszystkim trzeźwość kierowców. Zbadali ponad 1800 kierowców, a wyniki są bardzo budujące.

Policyjne patrole w białych czapkach można było spotkać w ponad 30 miejscach w Koninie i na terenie powiatu. W mieście były to główne drogi wylotowe, natomiast w powiecie patrole pojawiły się w Sompolnie, Kramsku, Wierzbinku, Golinie, Skulsku, Ślesinie, Grodźcu, Rychwale i innych miejscowościach oraz przy bramkach poboru opłat na autostradzie.

Mundurowi zbadali trzeźwość 1829 kierowców. Jedynie dwóch z nich nie powinno kierować i straciło prawo jazdy. To naprawdę budujący wynik działań oznacza bowiem, że „za kółko” wsiadamy z coraz większą odpowiedzialnością. Jeden z zatrzymanych kierowców jest sprawcą wykroczenia, czyli kierował w stanie po użyciu alkoholu (0,1 – 0,25 mg/l albo 0,2 – 0,5 promila). Czeka go więc grzywna do 5000 zł i utrata uprawnień do kierowania od 6 miesięcy do 3 lat. Drugi z kierowców popełnił niestety już przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,25 mg/l albo powyżej 0,5 promila). W tym przypadku sankcje są dużo boleśniejsze. Straci on prawo jazdy na okres od 3 do 10 lat, a w wyjątkowych przypadkach dożywotnio. Poza tym sąd zasądzi pewnie wysoką grzywnę i obligatoryjnie kierowca będzie musiał wpłacić co najmniej 5000 zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (albo 10000 zł jeżeli dopuścił się tego przestępstwa po raz kolejny). Naturalnie zgodnie z kodeksem karnym będzie też mógł trafić do więzienia na 2 lata (albo nawet do 5 jeżeli był już wcześniej prawomocnie skazany za kierowanie w stanie nietrzeźwości).

Policjanci ujawnili też 12 kierowców, którzy nie używali pasów bezpieczeństwa. Zostali oni ukarani mandatami karnymi, a na ich konta przybyło po 2 punkty karne.

Źródło: KMP Konin