Kościan – Policyjna akcja trzeźwość. 6 osób kierowało pod „wpływem”!

W miniony piątek (05 sierpnia)  od wczesnych godzin porannych na drogach pow. kościańskiego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Kościanie przeprowadzili akcje „Trzeźwość”. Celem tych działań było wyeliminować jak największą liczbę pijanych kierowców.  Ich efekt to ponad 1100  przebadanych kierowców.

Działania kościańskich policjantów Wydziału Ruchu Drogowego skierowane były na  ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców, a tym samym  na poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach. Działania prowadzono na drogach pow. kościańskiego oraz w  centrum Kościana.

kościan dscn3434

Podczas całych działań policjanci poddali badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 1102 kierujących pojazdami. W czasie kilku godzin zatrzymano 2  kierujących w tym 1 kobietę i 1 mężczyznę, którzy usiedli za kierownicą samochodów będąc w stanie nietrzeźwości, 2 kierujących będących w stanie nietrzeźwości, którzy kierowali rowerami oraz po 1 kierującym, którzy  kierowali rowerem i samochodem będąc po użyciu alkoholu.

W pierwszych dwóch przypadkach badanie stanu trzeźwości u kobiety wykazało 0,62 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, a u mężczyzny 0,68 promila. W obu przypadkach kierowcom  zatrzymano  uprawnienia do kierowania. Teraz za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowiedzą   przed sądem.  Zgodnie z prawem grozi im za to kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Dodatkowo  za jazdę na „podwójnym gazie” sąd może orzec wobec nich także utratę uprawnień do kierowania na okres od 1 roku do 10 lat.

Informujemy, że tego typu  działania będą przeprowadzone sukcesywnie  na drogach całego powiatu. Każdy kierowca musi się liczyć z tym, że w każdej chwili może być zatrzymani do kontroli stanu trzeźwości.

Apelujemy  do kierowców o rozwagę i rozsądek. Pamiętajcie, że jeżeli nie mamy pewności, co do stanu swojej trzeźwości, nie wsiadajmy za kierownicę! Konsekwencją jazdy z promilami oprócz utraty  prawa jazdy, często jest również utrata życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: KPP Kościań