Krzysztof Rutkowski – Ambasador Polsko-Ukraińskiej Przyjaźni: Odznaczenie i Podziękowania w Konsulacie Ukrainy

Z zadowoleniem przyjęliśmy naszego przyjaciela Krzysztofa Rutkowskiego w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Lublinie. Wyrażamy naszą szczere wdzięczność za partnerstwo, wszechstronne wsparcie i niezmienną pomoc od pierwszych dni pełnej inwazji państwa-agresora na Ukrainę. Razem do zwycięstwa! – taki komunikat został opublikowany dzisiaj na oficjalnym profilu Facebookowym Konsulatu Generalnego Ukrainy w Polsce.

Spotkanie, podczas którego Krzysztof Rutkowski został odznaczony i uhonorowany, miało miejsce w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Lublinie.

Przed przypięciem odznaczenia, Konsul wyjaśnił Krzysztofowi Rutkowskiemu sens jego kształtu i kolorystyki.

Kształt to budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, przypominający żagiel, z kolorem niebieskim i żółtym, symbolizującym Ukrainę. Ten żagiel kieruje się w kierunku zachodnim, do Polski – wyjaśnił Konsul Generalny Oleh Kuts.

Odznaczenie to przyznawane jest jedynie dyplomatom i ambasadorom, którzy wspierają Ukrainę na całym świecie. To swoiste rozpoznanie. Chciałbym przekazać to odznaczenie Tobie, jako prawdziwemu ambasadorowi Ukrainy na arenie międzynarodowej – powiedział Konsul Generalny, przypinając ukraiński żagiel skierowany na zachód Krzysztofowi Rutkowskiemu.

Dodatkowo, Konsul wręczył oficjalne podziękowanie Krzysztofowi Rutkowskiemu za znaczący wkład w rozwój polsko-ukraińskiej przyjaźni oraz za serdeczność, solidarność i wszechstronne wsparcie Ukrainy w czasie rosyjskiej agresji zbrojnej.

W odpowiedzi, Krzysztof Rutkowski podziękował konsulowi, wręczając mu dwie swoje książki z dedykacjami. Konsul umieścił je wśród najcenniejszych pamiątek w swoim gabinecie.

Krzysztof Rutkowski również podzielił się swoimi myślami na swoim profilu społecznościowym:

Słowa, które usłyszałem dziś od mojego przyjaciela, Konsula Generalnego Ukrainy Oleha Kutsa, pozostaną w mojej pamięci do końca życia. To co usłyszałem dzisiaj motywuje mnie do bardziej skutecznych działań – napisał.

Dziękuję wszystkim, którzy bezinteresownie pomagają Ukrainkom i ich dzieciom na terenie naszej Ojczyzny. Gorąco was pozdrawiam. Chwała Ukrainie. Polacy, którzy niosą pomoc, są wielcy! – dodał.

Warto przypomnieć, że Krzysztof Rutkowski był jednym z pierwszych, którzy zorganizowali prywatny konwój i dostarczyli niezbędną pomoc Ukrainie na początku wojny, a także pomógł przewieźć kobiety z dziećmi z terenu Ukrainy do Polski.

Ponadto, przez blisko 34 lata działalności swojej firmy wielokrotnie współpracował z organami ścigania Ukrainy w walce z międzynarodową przestępczością zorganizowaną i pospolitą, co było możliwe dzięki doskonałej współpracy z dyplomatami, funkcjonariuszami i urzędnikami Ukrainy.