KWP – bezpieczny powrót do szkoły

Wakacje zbliżają się już do końca, czas więc przygotować się do przywitania nowego roku szkolnego. Aby czas powrotu do szkoły był bezpieczny dla nas i naszych dzieci nie zapominajmy o zagrożeniach, które mogą nas w tym czasie spotkać.

W ostatnie dni wakacji, szczególnie gdy warunki atmosferyczne sprzyjają korzystaniu z uroków lata, korzystamy z kąpielisk, rekreacji nad wodą, często jednak zapominając o zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku. Czas ten niestety sprzyja lekkomyślności młodych ludzi, którzy zażywają kąpieli w miejscach niestrzeżonych, co może doprowadzić do tragedii. Warto zauważyć, iż od początku wakacji utonęło tylko w samej Wielkopolsce 5 osób. Najczęstszą przyczyną były alkohol i brak umiejętności pływania.

Nie zapominajmy o innych pokusach, w ostatnim czasie szczególnie modnych wśród młodzieży, jakimi są narkotyki, dopalacze, alkohol. W celu osiągnięcia „wyższych doznań estetycznych” młodzież sięga po środki, które pozwalają im oderwać się od szarej rzeczywistości i uniosą ich choć na chwilę w złudny świat szczęścia. Nie tylko dom czy „podwórko”, ale i środowisko szkolne może częściowo wpływać na rozprzestrzenianie się nałogów. Część dzieci i młodzieży używa ich po prostu z chęci odurzenia się. Robią to najczęściej podczas imprez, przyjęć, spotkań towarzyskich, a także z powodu nudy czy zwykłej ciekawości.

W tym szczególnym czasie nie możemy też zapomnieć o niebezpieczeństwach związanych, m.in. z powakacyjną podróżą do domu, a co za tym idzie wzmożonym ruchem na drogach. Ważnym jest aby podczas powrotu z wakacji pamiętać o warunkach na drogach. Unikajmy pośpiechu, brawurowej jazdy, spożywania alkoholu i innych używek, dostosujmy prędkość do warunków jazdy. Pamiętajmy, że nasza nieostrożność może doprowadzić do śmierci czy kalectwa nie tylko nas, ale i naszych najbliższych. Nie zapominajmy też o innych uczestnikach ruchu: pieszych, rowerzystach, motocyklistach czy innych kierujących, o elementach odblaskowych, które powinni posiadać piesi poruszający się poza obszarem zabudowanym, po zmierzchu, idąc po jezdni lub po poboczu. Zwróćmy uwagę na naszych najmłodszych, którzy rozpoczynają naukę w szkole, rolą rodziców jest, aby zapoznać swoją pociechę z drogą do szkoły, ze wskazaniem miejsc niebezpiecznych oraz przedstawieniem podstawowych zasad ruchu drogowego.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społecznym, Wielkopolska Policja w ostatnie dni sierpnia będzie prowadzić wzmożone działania prewencyjne, skoncentrowane na poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczaniu przestępczości i demoralizacji osób nieletnich, a także negatywnych zachowań z ich udziałem. Pod szczególną obserwacją będą m.in. miejsca spożywania i sprzedaży alkoholu, a także tzw. dopalaczy.

Warto podkreślić, że wielkopolscy policjanci, jak co roku, czuwać będą nad bezpiecznym powrotem uczniów do szkoły. Co więcej, ze wzmożoną siłą zadbają o ich bezpieczeństwo, a także ład i porządek publiczny, aby nie tylko w ten ważny dla uczniów dzień czuły się bezpiecznie.

W czasie pandemii pamiętajmy o szczególnych środkach ostrożności, zakrywajmy maseczką twarz, myjmy i dezynfekujmy dłonie, zachowujmy bezpieczny odstęp od drugiego człowieka, aby ustrzec się przed zakażeniem COVID-19.

Ewelina Garstecka/DPB