Warsztaty kaligrafii w nowotomyskiej bibliotece w ramach Klubu Rękodzieła „Fantazja”

Warsztaty kaligrafii w nowotomyskiej bibliotece w ramach Klubu Rękodzieła „Fantazja”warsztaty1

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kaligrafii łacińskiej przeprowadzone w nowotomyskiej bibliotece w ramach Klubu Rękodzieła „Fantazja”. Prowadzone były przez Barbarę Wilińską, nie tylko wytrawną kaligrafkę, ale również śpiewaczkę, trenerkę głosu i multiinstrumentalistkę.

Na podstawie wzorników uczestnicy ćwiczyli alfabet, a następnie tworzyli efektowne napisy. Uncjała to pismo funkcjonujące od III do 8 wieku, rozprzestrzenione w całej Europie wraz z chrześcijaństwem; najstarsze znane zabytki Biblii zostały napisane właśnie uncjałą. Pismo to ma tylko jeden alfabet, jest szlachetne, majestatyczne, okrągłe.

Wiele precyzji wymagało osiągnięcie właściwego efektu, czyli pięknego wykaligrafowania unicjałą swoich imion lub sentencji. Biorący udział w zajęciach z dumą prezentowali owoce swojej 3.godzinnej pracy.

Satysfakcja nie jest jedynym pożytkiem płynącym z ćwiczenia kaligrafii. Jak powiedziała pani Basia, rozwija również koordynację wzrokowo-ruchową, wyobraźnię, kreatywność, kształtuje cierpliwość i umiejętność koncentracji, wyostrza wzrok. Umożliwia też sprawianie radości innym poprzez zaprojektowanie i osobiste wykonanie zaproszeń, podziękowań, kartek okolicznościowych, przekazanie komuś wyrazów szacunku i miłości w harmonijnej formie.

Iza Putz