Leszno – Oszukał ponad 150 osób w całej Polsce na kilkaset tysięcy złotych! Przez internet brał zaliczki za auta, których nie miał!

Na trzy miesiące trafił do aresztu 48-letni mieszkaniec Leszna, który oszukał ponad 150 osób z terenu całej Polski. Oferował im przez internet do sprzedaży fikcyjne pojazdy, pobierając kilkutysięczne zaliczki. Łącznie wyłudził od pokrzywdzonych kilkaset tysięcy złotych. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Sprawa ma swój początek w marcu br. Wówczas policjanci z Leszna zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ujawnili fakt popełniania oszustw przy sprzedaży samochodów drogą internetową. Z ustaleń policjantów wynikało, że kilka osób dokonało wpłaty zaliczki na zakup pojazdów wystawionych do sprzedaży na jednym z portali internetowych. Po wpłacie pieniędzy na wskazane w ogłoszeniu konto bankowe, kontakt ze sprzedającym urwał się.

Policjanci ustalili, że związek z tymi przestępstwami ma 48-letni mieszkaniec Leszna. Wówczas ogłoszono mu dziesięć zarzutów oszustw, polegających na wyłudzeniu od pokrzywdzonych pieniędzy na zakup pojazdów, którymi w rzeczywistości nie dysponował. Prokuratura Rejonowa w Lesznie objęła wtedy podejrzanego policyjnym dozorem.

Jak się okazało sprawca oszustw nie zaprzestał swej nielegalnej działalności. Wręcz przeciwnie, uczynił sobie z przestępczego procederu stałe źródło dochodu.
W maju br. nadzór nad sprawą przejęła Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Praca śledczych wykazała, że 48-latek wprowadził w błąd ponad 150 osób, oferując na portalach internetowych do sprzedaży różnego rodzaju pojazdy. Były to samochody różnych marek, motocykle oraz maszyny budowlane. Warunkiem dokonania transakcji była wpłata zaliczki od tysiąca do kilku tysięcy złotych, na wskazane konto bankowe.

W toku śledztwa ustalono, że rachunki bankowe sprawca zakładał na przygodnie poznane osoby z terenu całego kraju. Łącznie mężczyzna wyłudził od pokrzywdzonych z całej Polski kilkaset tysięcy złotych.

Policjanci w sprawie zabezpieczyli sprzęt elektroniczny służący do popełniania przestępstw tj. telefony komórkowe oraz tablety. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że liczba pokrzywdzonych oraz poniesionych strat ulegnie zwiększeniu.

7 grudnia br. Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto zastosował wobec podejrzanego surowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Grozi mu do 12 lat więzienia. Źródło: KPP Leszno

Czytaj także…

Wolsztyn – Oszustwo internetowe – Wirtualny ciągnik, realna strata 60 000 złotych