Mandaty i postępowanie administracyjne na 75 000zł – taka kara za zablokowanie obodnicy Czarnkowa przez „gabaryty”

Pięć zestawów samochodowych z elementami elektrowni wiatrowej przejechało całą Polskę z południa do Czarnkowa bez wymaganych zezwoleń na przejazd pojazdów ponadgabarytowych. Dziesięć kilometrów przed miejscem docelowym pojazdy skontrolowali inspektorzy z Piły.Informację o tym, że pojazdy przewożące elementy elektrowni wiatrowej blokują drogę wojewódzką, obwodnicę Czarnkowa, pilscy inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu otrzymali 17 lipca w godzinach dopołudniowych.

20180719_05

Podczas kontroli ustalili, że cztery zespoły pojazdów należące do przewoźników polskich oraz jeden do przewoźnika niemieckiego przewoziły elementy elektrowni wiatrowej: trzy śmigła i dwie podstawy wiatraka.

20180719_02

Długości zespołów pojazdów wraz z ładunkiem wynosiły od 35 do 43 metrów przy normie 16,5 metra. Kontrola wykazała, że kierowcy pojazdów nie posiadali zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego kategorii siódmej. Kierowcy zastali ukarani mandatami karnymi za przejazd bez wymaganych zezwoleń, a wobec przedsiębiorców wszczęto postępowania administracyjne zagrożone łączną kwotą 75 tysięcy złotych.

20180719_04

Pojazdy wraz z ładunkiem zostały zabezpieczone i nie mogły dalej ruszyć do czasu uzyskania stosownych zezwoleń. Źródło: WITD Poznań