Międzychód – Policjanci zatrzymali 8 osób za wyłudzenia

Policjanci z Komendy Powiatowej w Międzychodzie rozpracowali grupę osób zajmujących się wyłudzaniem ubezpieczeń. Podejrzani zgłaszali fikcyjne stłuczki i nieszczęśliwe wypadki, by następnie otrzymać świadczenia pieniężne. Straty ubezpieczycieli to 95 tys. złotych. Za to przestępstwo grozi do 8 lat więzienia.

Sprawa trafiła na biurko międzychodzkich śledczych w czerwcu ubiegłego roku. Ze wstępnie zgromadzonego materiału wynikało, że kilka osób od pewnego czasu dokonuje wyłudzeń odszkodowań z firm ubezpieczeniowych z tytułu fikcyjnie zgłoszonych szkód komunikacyjnych. Oszuści upatrzyli do swojego działania teren Sierakowa.

W wyniku sześciu fikcyjnych zgłoszeń podejrzani wyłudzili 15.000 złotych.
Miesiąc później kryminalni wszczęli kolejne postępowanie w sprawie wyłudzeń odszkodowań od firm ubezpieczeniowych na sumę około 80 000 złotych, tytułem rzekomego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Przez kilka miesięcy śledczy gromadzili materiał, który pozwolił na zatrzymanie ośmiu osób zamieszanych w ten proceder. Do zatrzymań doszło w połowie grudnia 2015 roku. Zatrzymanym, policjanci przedstawili w różnych konfiguracjach osobowych 11 zarzutów oszustwa na szkodę różnych firm ubezpieczeniowych.

Podejrzani to kobiety i mężczyźni w wieku od 25 do 60 lat. Są mieszkańcami powiatu międzychodzkiego, szamotulskiego i poznańskiego. Grożą im wysokie kary finansowe. Prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym. W związku z tym  policjanci dokonali tymczasowego zajęcia mienia na kwotę 80.000 złotych. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, zatrzymani mogą trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Sprawa nadal jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań i zarzutów w tej sprawie.

Źródło: wielkopolska.policja.gov.pl – KPP Międzychód / Przemysław Araszkiewicz