Musiał wyjechać po narzędzia w czasie kwarantanny… Został ukarany

Osoby objęte kwarantanną mają obowiązek pozostać w miejscu zamieszkania. Tej zasadnie nie dostosował się jednak mieszkaniec gminy Obrzycko. Dzisiaj został ukarany mandatem. Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie zasad kwarantanny oraz o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń.

Policjanci prowadzą stały nadzór nad osobami objętymi kwarantanną. W chwili obecnej kontrole prowadzone są „wyrywkowo”.  W większości przypadków, osoby poddane domowej izolacji stosują się do postanowień decyzji,  zdarzają się jednak również przypadki  nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy opuszczają miejsce swojej kwarantanny.

W minioną niedzielę, policjanci z Posterunku Policji w Obrzycku podczas kontroli jednego z mieszkańców gminy, nie zastali go w miejscu, w którym powinien odbywać kwarantannę po powrocie do kraju. Gdy policjanci skontaktowali się z nim telefonicznie, usłyszeli, że on wcale nie miał przebywać w kwarantannie i jest właśnie w swoim pomieszczeniu gospodarczym, które znajduje się w innej miejscowości. Mężczyzna miał ważny powód… Musiał wyjechać po narzędzia. 36-latek wrócił do miejsca zamieszkania po około godzinie.

W związku z popełnionym wykroczeniem, dzisiaj (po zakończonej kwarantannie) policjanci ukarali mężczyznę mandatem karnym w wysokości 500 zł.

O takich ujawnianych przypadkach nieprzestrzegania zasad kwarantanny, policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową.

Warto też dodać, że odpowiedzialność jest zaostrzona wobec osób, u których potwierdzono zakażenie, a które oddaliłyby się z miejsca, w którym powinny przebywać. Taka osoba będzie odpowiadać za przestępstwo zgodnie z art. 161 kk.

Źródło: KWP Poznań, Sandra Chuda (KPP Szamotuły/PG)