Na autostradzie A2 za „sypiącą się” wywrotką, sypała się szlaka więc „posypały się” mandaty od Inspekcji Transportu Drogowego! ZDJĘCIA

Sypiąca szlaką po drodze wywrotka, to tylko czubek góry przewinień, jakich dopuścił się na trasie z Puszczykowa do Tarnowa Podgórnego kierowca iveco. Może myślał, że w sobotę „krokodyle” nie kontrolują?

22 kwietnia br. na autostradzie A2 przy Punkcie Poboru Opłat Gołuski i zjeździe na Komorniki zatrzymany został do kontroli samochód ciężarowy iveco. Z powodu podejrzenia przeładowania pojazd skierowany został na punkt kontroli pojazdów MOP Skórzewo na drodze S11.

Iveco nie było przeładowane, ale inspektorzy WITD z Poznania stwierdzili inne i liczne uchybienia: brak dokumentu przewozowego, za co kierowcę ukarano mandatem karnym w wysokości 500 zł; wykonywanie przewozu drogowego bez ważnego szkolenia okresowego przewozowego – drugi mandat karny w wysokości 800 zł; niezgodność oznaczenia czasowego na wykresówkach – kolejny mandat na kwotę 1000 zł. Za stwierdzone naruszenia z Ustawy o transporcie drogowym, ograniczono karę grzywny przypadającą na kierowcę do kwoty 2000 zł. Z kolei za naruszenie przepisu o przewozie ładunków sypkich i brak plandeki, kierowcę, zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym ukarano mandatem karnym w wysokości 150 zł.

Przy okazji kontroli inspektorzy zwrócili uwagę na zły stan techniczny pojazdu: stwierdzono wycieki płynów eksploatacyjnych (skrzynia biegów, tylny most i chłodnica).   W związku z czym zatrzymano za pokwitowaniem dowód rejestracyjny, zezwalając warunkowo na zjazd do serwisu lub miejsca garażowania pojazdu w celu usunięcia usterek. Za te przewinienia zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym, kierowcę ukarano mandatem karnym w wysokości 50 zł.

W trakcie kontroli wyszły też na jaw naruszenia, za które odpowiedzialny jest właściciel firmy przewozowej: wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w urządzenie rejestrujące lub cyfrowe urządzenie rejestrujące bez wymaganego sprawdzenia okresowego, badania kontrolnego lub kalibracji; wykonywanie transportu drogowego bez wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub bez wymaganej licencji. W stosunku do przedsiębiorcy wszczęte zostanie postępowanie administracyjne. Źródło: WITD Poznań