Nowy Tomyśl – 6 nietrzeźwych kierowców tylko w weekend zatrzymali funkcjonariusze na drogach naszego powiatu

Walka z wiatrakami? Czy tak można określić sytuację na drogach powiatu nowotomyskiego. Praktycznie każdego dnia stróże prawa zatrzymują kierowców po tzw. kieliszku lub kierowców znajdujących się pod wpływem narkotyków. Ci nieodpowiedzialni kierowcy nie zdają sobie sprawy z tego jakim wielkim zagrożeniem są nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych użytkowników dróg. Tylko w ciągu minionego weekendu na drogach naszego powiatu zatrzymano aż sześciu nietrzeźwych kierujących.

Jeden kieliszek, tylko jedno piwo, bo było niedaleko do domu, bo nie wypadało odmówić, bo była impreza w gronie znajomych – tak często tłumaczą się nietrzeźwi kierowcy zatrzymani przez policjantów. Nie wiedzą o tym, że nawet niewielka dawka alkoholu w organizmie obniża koncentrację, refleks i spostrzegawczość. A taki kierowca jest ogromnym niebezpieczeństwem, nie tylko dla samego siebie, ale także dla innych użytkowników drogi.

Tylko w ciągu zaledwie ostatniego weekendu na nowotomyskich drogach policjanci zatrzymali sześciu pijanych kierowców. Teraz wszystkim oprócz utraty prawa jazdy grożą wysokie kary grzywny oraz więzienia Jak można to skomentować? Łagodnie – brak rozwagi, dosadnie – czysta głupota. Niestety, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak poważnym zagrożeniem są alkohol i narkotyki.

Rozbieżność wiekowa zatrzymanych osób była naprawdę duża, od 23 lat do 59-letniego kierowcy. Pierwsze zatrzymanie nastąpiło kilka minut po 19-tej 24 marca 2017 roku w Zębowie na ul. Miłostowskiej. Mundurowi z miejscowego Posterunku Policji zauważyli motorowerzystę, który wydał im się podejrzany. 59-letni mieszkaniec powiatu nowotomyskiego wybrał się w podróż swoim motorowerem mając w wydychanym powietrzu blisko 1 promil alkoholu.

Kolejny motorowerzysta wpadł w ręce stróżów prawa tego samego dnia około godziny 22:30 w miejscowości Sielinko. Badanie przeprowadzone u 28-letniego kierowcy wykazało ponad 2 promile.

Następnego dnia rano, około godziny 10:20 w Wąsowie na ul. Poznańskiej policjanci z nowotomyskiej drogówki udaremnili dalszą jazdę innemu nietrzeźwemu kierowcy, który wsiadł za kółko swojego VW T4 mając w organizmie niespełna 0,5 promila.

Następna osoba, która zdecydowała się na jazdę na podwójnym gazie została zatrzymana o godzinie 16:20 rano w Nowym Tomyślu na ul. Sienkiewicza. 38-letni mieszkaniec Nowego Tomyśla, wsiadł na swój motorower mając w organizmie ponad promil alkoholu.

Przedostatni nietrzeźwy kierujący, został zatrzymany przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KPP Nowy Tomyśl 25 marca 2017 roku o godzinie 16:31 w miejscowości Uścięcice. W tym konkretnym przypadku okazało się, że 26-letni mężczyzna zdecydował się na jazdę będąc pod wpływem amfetaminy. To jednak nie koniec. Przeprowadzona kontrola osobista doprowadziła do tego, że u mężczyzny policjanci ujawnili niewielką ilość amfetaminy. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu kara do 3 lat więzienia.

Ostatni nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany o godzinie 19:50 na trasie K-92 w miejscowości Bolewicko. Zatrzymania dokonał ponownie Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. 23-letni kierowca Skody zdecydował się na jazdę pod wpływem marihuany .

Mimo wielu przeprowadzanych akcji policyjnych ukierunkowanych na nietrzeźwych nadal są kierowcy dla których alkohol nie stanowi w kierowaniu żadnej przeszkody. Całe szczęście, że nie doszło do żadnego wypadku z udziałem pijanego kierowcy jednak jeżeli taka ilość pijanych będzie uczestniczyć w ruchu drogowym to wypadek jest tylko kwestią czasu.

Nowotomyska policja przypomina, że kierowanie jakimikolwiek pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy oraz wysoka grzywna. Kierowco pamiętaj, wsiadanie za „kółko” po alkoholu to skrajna nieodpowiedzialność i czysta głupota. Takiego zachowania nie usprawiedliwia nic – ani to, że był to tylko jeden kieliszek czy jedno piwo. Ani to, że do domu było blisko, albo nie wypadało odmówić komuś jednego czy dwóch toastów. Odpowiedzialny kierowca to przede wszystkim trzeźwy kierowca, który potrafi przewidywać sytuacje na drodze i nigdy nie wsiada za kierownicę, kiedy wypił.  Źródło: KPP Nowy Tomyśl