Nowy Tomyśl – Kontrola Gimbusów przez ITD. Prowadził autobus choć utracił prawko za jadę po pijaku!

9 września 2016 r. wielkopolscy inspektorzy prowadzili kontrole autobusów dowożących dzieci do szkoły w miejscowości Boruja Kościelna w powiecie nowotomyskim.

gimbusNT

W toku kontroli dwóch pojazdów tego samego przewoźnika jeden z kierowców oświadczył, iż zapomniał zabrać ze sobą prawo jazdy i do kontroli okazał tylko dowód osobisty. Z uwagi na bliską odległość jego miejsca zamieszkania umożliwiono mu dostarczenie dokumentu. Kierowca przedstawił jednak inspektorom wyłącznie kserokopię prawa jazdy.

20160914_07

W związku z powziętymi wątpliwościami co do posiadania przez kierowcę autobusu uprawnień, na miejsce kontroli wezwano patrol Policji, który potwierdził przypuszczenia inspektorów. Okazało się bowiem, że kierowca utracił prawo jazdy w związku z kierowaniem pojazdu pod wpływem alkoholu. Dalsze czynności w sprawie podjęli policjanci.

20160914_03

W przypadku drugiej kontroli inspektorzy mieli poważne zastrzeżenia w zakresie stanu technicznego pojazdu. Okazało się, że kilka z siedzeń było znacznie uszkodzonych i zdekompletowanych. Przewóz osób, a w szczególności dzieci, takim pojazdem stwarzał tym samym ogromne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, a kierowcę ukarano mandatem karnym. W obu przypadkach autobusy nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy.

20160914_05

Nadmienić należy, że wielkopolska inspekcja od początku nowego roku szkolnego przeprowadziła już blisko 60 kontroli pojazdów typu GIMBUS, a działania te będą kontynuowane.

Źródło: WITD w Poznaniu