Nowy Tomyśl – „Tydzień nietrzeźwego kierowcy” – czyżby nowa świecka tradycja w naszym powiecie?

„Tydzień nietrzeźwego kierowcy”….tak z pewnością można określić minionych kilka dni. Aż 5 osób wpadło w ręce nowotomyskich policjantów podczas jazdy na tzw. podwójnym gazie. Teraz nieodpowiedzialni kierowcy staną przed obliczem sądu, który zadecyduje o ich dalszym losie.

Spoglądając na policyjne statystyki dotyczące minionego tygodnia, można śmiało powiedzieć, że należał on do spokojnych.  Nie obfitował w wydarzenia kryminalne, a jedynie w niegroźne zdarzenia drogowe, w których nikt nie zginął. Główną przyczyną tychże zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Miniony tydzień z pewnością należał jednak do nietrzeźwych kierowców. Bowiem aż 5 wpadło w ręce nowotomyskich policjantów. Rekordzista wsiadł za kółko swojego samochodu mając w organizmie ponad 2,7 promila.

Wszystko zaczęło się 6 października 2016 roku o godzinie 18:50 w Urbanowie. Wówczas uwagę policjantów Wydziału Ruchu Drogowego przykuł osobowy ford, którego kierowca, na widok oznakowanego radiowozu,  zachowywał się w sposób nadzwyczaj nerwowy. Widząc to mundurowi zatrzymali go do kontroli. Powód nerwów? Stan nietrzeźwości!. 49-letni mieszkaniec powiatu nowotomyskiego wsiadł za kółko mając ponad 0,5 promila alkoholu.

Następny kierowca zdecydowanie zyskał niechlubne miano rekordzisty minionego tygodnia. Do jego zatrzymania doszło 8 października 2016 roku o godzinie 00:20 w Opalenicy. Wówczas to do policjantów z Komisariatu Policji dotarła informacja o nietrzeźwym kierowcy poruszającym się po ulicach Opalenicy. Informacja ta potwierdziła się chwilę później. Mundurowi zauważyli osobowego opla astra, którego kierowca zajmował całą szerokość jezdni, poruszając się od jej lewej do prawej krawędzi. Stróże prawa natychmiast przystąpili do jego zatrzymania. Oczom policjantów ukazał się obraz zatrważający. 38-letni mieszkaniec powiatu nowotomyskiego był kompletnie pijany. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu ukazało wynik ponad 2,7 promila.

Tego samego dnia o godzinie 9:25, tym razem w Bolewicach na ul. Szkolnej, w ręce funkcjonariuszy z Posterunku Policji w Miedzichowie wpadł 57-letni mieszkaniec powiatu nowotomyskiego. W tym konkretnym przypadku kierowca opla corsa zdecydował się na jazdę mimo tego, że w jego organizmie krążył alkohol w stężeniu 1,3 promila.

Przedostatni z nieodpowiedzialnych kierowców został zatrzymany w Bukowcu na ul. Kąkolewskiej. Sytuacja miała miejsce 8 października o godzinie 16:20. Oczom mundurowych ukazał się 46-letni motorowerzysta, o którym policjanci wiedzieli, że ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Reakcja musiała być natychmiastowa.  W toku dalszych czynności okazało się, że 46-letni mieszkaniec powiatu nowotomyskiego jest również pijany. Przeprowadzone badanie wykazało u niego nieco ponad 1,3 promila.

Ostatni z nietrzeźwych kierowców został zatrzymany przez patrol ruchu drogowego w dniu 11 października 2016 roku o godzinie 9:40 w Nowym Tomyślu na ul. Kościuszki. Miała to być rutynowa kontrola. Jednak podczas prowadzonych czynności uwagę mundurowych zwróciło nerwowe zachowanie kierowcy oraz unikanie przez niego kontaktu wzrokowego z kontrolującymi go policjantami. Okazało się, że 27-letni kierowca nie pił żadnego alkoholu. Znajdował się za to pod wpływem środków odurzających i psychotropowych. Przeprowadzone badanie w szpitalnym laboratorium wykazało, że mężczyzna wsiadł za kółko VW Golfa będąc pod wpływem marihuany, metaamfetaminy i extazy.

Teraz wszystkich kierowców z pewnością czeka wizyta w sądzie. To właśnie on zdecyduje o ich dalszym losie. Grozi im kara do 2 lat więzienia oraz bardzo wysoka grzywna. Natomiast kierowca, który miał zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu z pewnością musi liczyć się z wyższą karą. Bowiem za przestępstwo, które popełnił kodeks karny przewiduje karę do 3 lat więzienia.

Pomimo wielokrotnych apeli i materiałach zamieszczanych w prasie, w dalszym ciągu mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą kierowców, którzy postanowili sprawdzić swoje możliwości rajdowe znajdując się pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie. Jest to skrajny brak odpowiedzialności, który może zabić osoby postronne. Dlatego Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu apeluje!!! Piłeś….nie jedź!!! Zachowajmy trzeźwy umysł w naszych poczynaniach na drogach.

Źródło: KPP Nowy Tomyśl