Nowy Tomyśl – Ukradła rower przy stacji PKP! Mamy nagranie z monitoringu!

Kryminalni z Nowego Tomyśla zatrzymali wczoraj 29-letnią kobietę podejrzewaną o kradzież roweru wartego około 700 zł. Policjanci odzyskali skradziony rower, który trafił już do prawowitego właściciela. W ustaleniu sprawcy niewątpliwie przyczyniło się czujne oko monitoringu miejskiego oraz reakcja Straży Miejskiej z Nowego Tomyśla.

W piątek 18 listopada 2016 roku do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu wpłynęło zawiadomienie o kradzieży roweru marki Diament. Z relacji zgłaszającej wynikało, ze rower został pozostawiony przez nią 14 listopada 2016 roku na przystanku PKP w Nowym Tomyślu, z którego to zgłaszająca odjechała do Poznania. Po powrocie 18 listopada zauważyła, że jej jednoślad zaginął. O całym fakcie postanowiła powiadomić Policję.

Pracujący nad sprawą śledczy natychmiast przystąpili do ustalania sprawcy. Podobnie jak w wielu innych podobnych przypadkach, postanowili sprawdzić, czy przypadkiem kamera monitoringu usytuowana w pobliżu miejsca zdarzenia, nie zarejestrowała złodzieja.

Był to strzał w dziesiątkę bowiem na jednej z kamer widać, jak ubrana na żółto kobieta, podchodzi do roweru i po krótkiej batalii z kłódką i pokonaniu zabezpieczeń, odjeżdża nim z przystanku. Wizerunek złodziejki został również przekazany do Straży Miejskiej w Nowym Tomyślu, która sprawuje nadzór nad kamerami monitoringu.

Jak się okazało kobieta niezbyt długo cieszyła się ze swojego łupu i wolności. Wczoraj wieczorem, jeden ze Strażników Miejskich, będąc po służbie zauważył kobietę, która była bliźniaczo podobna do tej z przedstawionego kilka dni wcześniej wizerunku. Chcąc to potwierdzić funkcjonariusz pojechał za nią, aby się upewnić, że ma do czynienia ze złodziejką ze zdjęcia.

O fakcie tym powiadomił również funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. Ci nie zwlekając pojechali we wskazane przez niego miejsce, gdzie rzeczywiście zatrzymali 29-letnią mieszkankę powiatu nowotomyskiego. Kobieta przyznała się do stawianych zarzutów, wskazując jednocześnie miejsce, gdzie skradziony jednoślad się znajduje.

Za przestępstwo, które popełniła 29-latka kara do 5 lat więzienia .Odzyskany rower trafił już do prawowitego właściciela.

Warto tutaj podkreślić bardzo dobrą współpracę Policji oraz Straży Miejskiej w Nowym Tomyślu. Niejednokrotnie zrozumienie i profesjonalizm obu formacji doprowadzał do zatrzymywania sprawców kradzieży, które mogłoby się wydawać, że są nie do wykrycia. Nasza współpraca odbywa się na wielu szczeblach. Głównie polegają na:

  • stałej wymianie informacji o zagrożeniach występujących na określonym terenie w zakresie bezpieczeństwa ludzi i mienia, spokoju i porządku publicznego;
  • zorganizowaniu systemu łączności Policji i straży, uwzględniającego lokalne potrzeby i możliwości oraz zapewniającego utrzymanie stałej łączności między jednostkami Policji i straży;
  • koordynowaniu rozmieszczenia służb policyjnych i straży, z uwzględnieniem zagrożeń występujących na danym terenie;
  • wspólnym prowadzeniu działań porządkowych w celu zapewnienia spokoju i porządku w miejscach zgromadzeń, imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych, a także w innych miejscach publicznych;
  • organizowaniu wspólnych szkoleń oraz ćwiczeń policjantów i strażników;
  • wymianie informacji w zakresie obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych.

 

To jednak nie wszystko. Od wielu lat prowadzone są wspólne patrole. Jak wynika z corocznych analiz, wspólne patrole Policji i Straży Miejskiej przynoszą wymierne efekty. Podkreśla się, że bezpośrednio wpływają one na ogólną liczbę patroli na terenie gminy lub miasta, co przekłada się na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i utrzymanie porządku publicznego. Są one widoczne i reagują na wszelkie przejawy naruszenia prawa.

Źródło: KPP Nowy Tomyśl