Nowy Tomyśl- Wizyta przedstawicieli branży turystycznej

W dniach 26 – 27 listopada br. Nowy Tomyśl odwiedzili przedstawiciele branży turystycznej z województwa wielkopolskiego. W spotkaniu wzięli udział pracownicy: Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, Organizacji Turystycznej Leszno – Region oraz Informacji Turystycznej z Kalisza.

Wizyta studyjna, zorganizowana przez Wydział Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu, miała na celu zapoznanie naszych gości z walorami turystycznymi, gospodarczymi, regionalnymi i kulturalnymi Nowego Tomyśla. Pobyt w naszym mieście składał się z dwóch części, tj. krajoznawczej oraz szkoleniowej.

Część krajoznawcza rozpoczęła się od wizyty w Parku im. Feliksa Szołdrskiego oraz w nowotomyskim ZOO, po których naszych gości oprowadzała Ilona Jakubowska – Dyrektor Parku Miejskiego. Podczas krótkiego spaceru omówione zostały zadania funkcjonowania ogrodu zoologicznego, przytoczone zostały różnego rodzaju ciekawostki z życia zwierząt, a także omówiono dotychczasowe oraz planowane przedsięwzięcia, mające na celu wzbogacenie oferty rekreacyjnej Parku Feliksa. Kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, po którym oprowadzała Monika Kowalczyk. Wizytujący nas przedstawiciele branży turystycznej dowiedzieli się wielu informacji na temat historii nowotomyskiego wikliniarstwa, dowiedzieli się jak wygląda praca plecionkarza oraz jego warsztat, a także mogli zapoznać się z różnorodnością artystycznych i przemysłowych wzorów plecionkarskich. Dopełnieniem części krajoznawczej w ujęciu turystycznym był krótki spacer, który poprowadził Ryszard Ratajczak, wizyta w Gminnym Ośrodku Informacji oraz wspólna fotografia przy koszu gigancie.

Podczas wizyty naszych gości, nie zapomniano o przedstawieniu nowotomyskich walorów gospodarczych. Służyła temu wizyta w firmie Powozy Konne Ireneusz Weiss. Po zakładzie oprowadził sam właściciel, który przybliżył słuchaczom specyfikę zakładu oraz proces twórczy budowy, a także renowacji powozów konnych. Niespodzianką dla naszych gości była krótka przejażdżka jednym z pojazdów, które powstały w firmie. Część wyjazdowa zakończyła się w przedsiębiorstwie Bartex Bartol Wine & Spirits w Paproci. Tutaj z ramienia Nowotomyskiej Izby Gospodarczej wystąpiła Eliza Bąblińska-Masztalerz, która w swoim wystąpieniu przedstawiła zadania, sposób organizacji Izby oraz formy współpracy z przedsiębiorcami. Z kolei Marlena Nowaczyk poprzez prezentację multimedialną zaznajomiła naszych gości z historią, asortymentem oraz planami rozwojowymi firmy Bartex Bartol. W spotykaniu brała również udział Beata Baran – Dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, która podczas przerwy kawowej zaproponowała naszym gościom podjęcie współpracy na polu wymiany kulturalnej pomiędzy Nowym Tomyślem a Poznaniem, Kaliszem i Lesznem.

Po zakwaterowaniu uczestników wizyty w Hotelu Hi-Fi, rozpoczęła się część szkoleniowa. Zainaugurowały ją warsztaty plecionkarskie, które przeprowadziła Pani Maria Kwiatkowska z Paproci. Nasi goście mogli spróbować swoich sił w wypleceniu wianka bożonarodzeniowego. Następnie Naczelnik Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Ewelina Szofer-Pajchrowska wyświetliła prezentację multimedialną, w której przedstawiono zadania, plany oraz efekty pracy wydziału. Podczas panelu dyskusyjnego, każdy z uczestników mógł wymienić się swoimi spostrzeżeniami, pomysłami oraz propozycjami współpracy pomiędzy punktami informacji turystycznej. Niespodzianką dla naszych gości było przygotowanie degustacji lokalnych produktów. Każdy z uczestników mógł zasmakować pieczywa z Piekarni i Spiżarni Kucz, win z firmy Bartex Bartol Wine & Spirits, serów z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej TOP – TOMYŚL oraz firmy Seromania Renata Gumuła, a także wędlin z zakładu Wędliniarstwo – Słociński. Należy podkreślić, że artykuły spożywcze przeznaczone na degustację oraz jako upominki dla naszych gości zostały przeznaczone BEZPŁATNIE. Oprócz wymienionych wcześniej rarytasów, każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę pakiet nowotomyskich materiałów promocyjnych.

Zorganizowana w naszym mieście wizyta studyjna była doskonałą okazją do zaprezentowania naszych walorów turystycznych oraz promocji lokalnych produktów.

Wydział Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu bardzo dziękuje wszystkim osobom, instytucjom i firmom za ogromną pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia.

Ryszard Ratajczak