Nowy Tomyśl/Grodzisk Wlkp. – VII piknik historyczny pod hasłem „Na straży lasu” w Porażynie

Do bardzo ciekawego wydarzenia doszło w niedzielę, 25 września 2016r. na terenie przypałacowym w Porażynie. Nadleśnictwo Grodzisk Wlkp., przy współudziale Państwowej Straży Pożarnej z Grodziska Wlkp. i Nowego Tomyśla, Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach oraz Centrum Kultury RONDO w Grodzisku Wlkp. zorganizowało VII historyczny piknik pod hasłem „Na Straży Lasu”.

VII piknik Porażyn2

 

W ramach pikniku odbyły się pokazy strażackie w stylu retro, w ramach których odbyła się pokaz gaśniczy z wykorzystaniem zabytkowej sikawki konnej, zabytkowego pojazdu pożarniczego marki Chevrolet oraz historycznego samochodu gaśniczego na podwoziu Stara 25. Sikawka konna pochodziła ze zbiorów Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, Chevroleta mogliśmy podziwiać dzięki uprzejmości strażaków z OSP Siedlec, natomiast gaśniczego Stara zaprezentowali strażacy z OSP Grodzisk Wlkp. Po pokazie swoje umiejętności zaprezentowali muzycy z Orkiestry Dętej z Grodziska Wlkp. dając fantastyczny pokaz musztry paradnej. Pokazy strażackie XXI wieku wykonali strażacy z jednostki OSP Bukowiec i JRG Nowy Tomyśl.

VII piknik Porażyn1

 

Zaprezentowana została akcja gaśnicza z wykorzystaniem linii szybkiego natarcia, zademonstrowano akcję gaśniczą z wykorzystaniem piany średniej, w całej okazałości można było obejrzeć możliwości działka wodno pianowego samochodu GCBA-Rt 5/32, na podwoziu samochodu MAN TGM 18.340 oraz była możliwość obejrzenia całkowitego wyposażenia pojazdów w sprzęt. Jednym z końcowych akcentów pikniku były pokaz widowiskowy teatru ognia FLOW FIRESHOW.

Straż Pożarna Gaszenie PSP

 

W trakcie trawina pikniku można było posmakować wyrobów kuchni leśnej, zwiedzić namiot z materiałami prewencyjnymi lub wziąć udział w licznych grach i konkursach.

Źródło: KP PSP Nowy Tomyśl