Oborniki – Zderzenie z pociągiem InterCity i inne zdarzenia drogowe na drogach powiatu

Niedostosowanie prędkości do warunków drogowych, nadmierna prędkość, prowadzenie samochodu pod działaniem alkoholu, a także lekkomyślność kierowców to wciąż najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych. Zwolnijmy, zachowajmy maksimum ostrożności, aby na naszych drogach nie dochodziło do niepotrzebnych tragedii. W ciągu ostatnich dwóch dni na terenie powiatu obornickiego doszło do serii zdarzeń drogowych.
W poniedziałek, 9 stycznia br. ok. godz. 14:20 w Rożnowie na ul. Cmentarnej na niestrzeżonym przejeździe kolejowym kierujący samochodem ciężarowym doprowadził do kolizji z pociągiem PKP Intercity relacji Katowice – Kołobrzeg na trasie Poznań – Białogard. Przybyli na miejsce funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Obornikach ustalili, że 50-letni kierujący pojazdem marki Mercedes Sprinter nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych i próbując zatrzymać się na znaku „stop” przed niestrzeżonym przejazdem kolejowym wjechał na torowisko. Widząc nadjeżdżający pociąg mężczyzna próbował jeszcze zjechać z torów jednakże pociąg uderzył w tył skrzyni załadunkowej Mercedesa. W wyniku zdarzenia nikt nie doznał obrażeń ciała. Ruch na tym odcinku był wstrzymany przez ok. godzinę. W chwili zdarzenia kierujący pojazdem ciężarowym był trzeźwy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym zatrzymano mu prawo jazdy, a sprawa zostanie skierowana do Sądu Rejonowego Obornikach.

20170110_074937

We wtorek 10 stycznia 2017 roku, ok. godz. 6:30 na drodze krajowej nr 11 w Kowanówku kierujący pojazdem marki Renault wyjeżdżając z drogi gruntowej na drogę krajową nie udzielił pierwszeństwa przejazdu jadącemu pojazdowi marki Skoda. Poza kilkoma zadrapaniami nikt nie doznał poważniejszych obrażeń. Na 59-latka za spowodowanie kolizji nałożono grzywnę w mandacie karnym. W chwili zdarzenia kierujący byli trzeźwi.

dsc02482

Kolejne zdarzenie miało miejsce 30 minut później również na drodze krajowej nr 11. Tym razem w Obornikach o godz. 7:00 na skrzyżowaniu ulic Mostowa i Szamotulska kierujący pojazdem ciężarowym marki DAF nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu marki BMW najeżdżając na tył tego pojazdu, który następnie uderzył w tył pojazdu marki Peugeot. W wyniku zdarzenia kierująca samochodem marki BMW z ogólnymi potłuczeniami ciała została przetransportowana do szpitala w Obornikach.

20170110_074804
Pozostałe osoby uczestniczące w zdarzeniu nie odniosły obrażeń ciała. 26 – letni kierowca ciężarówki za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem karnym. Ruch na tym odcinku przez około godzinę prowadzony był wahadłowo. Na miejscu zdarzenia czynności ratownicze prowadziły dwa zastępy PSP w Obornikach. Źródło: KPP Oborniki