Opalenica – Uroczystość 120-lecia miejscowego OSP. Oficjalne przekazanie nowego wozu bojowego dla Strażaków

Ochotnicze Straże Pożarne – w tym także opalenicka, mimo historycznych przemian i politycznych zawirowań służyły zawsze jednej idei i miały zawsze ten sam cel – pomoc ludziom. I tak dzieje się w Opalenicy od 120 lat.

W 1896 roku grono Opaleniczan, zarówno narodowości polskiej jak i niemieckiej, rozumiejąc potrzebę i wagę ochrony przeciwpożarowej powołało do życia Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej. Za początek istnienia Stowarzyszenia przyjmuje się 2 lutego 1896 roku, w którym burmistrz Teofil Thorzewski i kupiec Antoni Bajerlein w sali restauratora Władysława Witajewskiego zorganizowali zebranie, w którym wzięli udział zainteresowani mieszkańcy.

b-2

W sobotę 1 października 2016 roku, po 120 latach od tego wydarzenia Ochotnicza Straż Pożarna w Opalenicy miała swoje święto. Rozpoczęło się ono już od samego rana na boisku orlik, gdzie rozegrany został VII Turnieju Piłki Nożnej im. Stanisława Majchrzaka o Puchar Burmistrza Opalenicy. Do turnieju piłkarskiego zgłosiło się łącznie 8 drużyn: OSP Bukowiec, OSP Granowo, OSP Mosina, KP PSP Nowy Tomyśl, OSP Urbanowo, OSP Zbąszyń, OSP Wojnowice i drużyna gospodarzy OSP Opalenica. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyli strażacy ze Zbąszynia, drugie z Nowego Tomyśla, a trzecie z Granowa. Gospodarze znaleźli się tuż za podium. Najlepszym strzelcem został Jakub Wośkowiak (OSP Zbąszyń), a bramkarzem Hubert Bachorz (OSP Opalenica). Puchary i dyplomy dla drużyn oraz statuetki dla zawodników wręczono podczas popołudniowej uroczystości. Dekoracji dokonali burmistrz Tomasz Szulc oraz synowie Stanisława Majchrzaka.

b-13

Oficjalną część rozpoczął prezes OSP Opalenica Michał Łęszczak. Wśród zaproszonych gości byli m.in. burmistrz Tomasz Szulc, z-ca burmistrza Paweł Jakubowski, przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Wojtkowiak, prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP Ryszard Napierała, z-ca komendanta PSP Nowy Tomyśl Marek Kołdyk, komendant Straży Miejskiej Krzysztof Ratajczak, a także przedstawiciel duchowieństwa – ks. kanonik Antoni Lorenz. Do Opalenicy zjechali również druhowie z bliższej i dalszej okolicy, aby wspólnie świętować ten niecodzienny jubileusz. Po udekorowaniu uczestników turnieju, nastąpiła ceremonia przekazania kluczy do nowego wozu bojowego marki Scania z podnośnikiem o długości 32 metrów – najdłuższym, jakim dysponują jednostki z kilku sąsiednich powiatów. Klucze zostały przekazane na ręce burmistrza Tomasza Szulca przez Michała Łęszczaka, który jednocześnie podkreślał wielką rolę burmistrza Opalenicy w nabyciu nowego pojazdu. Po przekazaniu kluczy nastąpiło uroczyste przekazanie certyfikatów strażakom, którzy odbyli specjalistyczne szkolenie z obsługi nowego wozu bojowego. Ochotnicy w dowód wdzięczności przekazali Michałowi Łęszczakowi za jego działalność ozdobny topór strażacki.

b-25

Opaleniccy strażacy otrzymali wyrazy wdzięczności od władz miasta. Burmistrz wystosował na ręce prezesa OSP Opalenica okolicznościowy adres zawierający podziękowania i gratulacje. Podkreślano wagę dobrej współpracy oraz bezinteresowność i zaangażowanie strażaków, którzy niezmiennie od 120 lat mają jeden, główny cel – spieszyć bliźniemu na ratunek.

Święto stało się okazją do wzruszających podziękowań, wyróżnień i odznaczeń. Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, najwyższe odznaczenie dla strażaków ochotników, z rąk druha prezesa Zarządu Powiatowego Związku OSP RP Ryszarda Napierały za wieloletnią, pełną oddania i poświęcenia służbę otrzymał druh Mieczysław Konieczny.

„Przez ostatnie 20 lat, od 1996 roku funkcję naczelnika w OSP w Opalenicy sprawował Mieczysław Konieczny” – pisała druhna Elżbieta w swoim rysie historycznym zaprezentowanym podczas uroczystości.  „W tym miejscu – pisała dalej kontynuując podziękowania dla druha Mieczysława – w imieniu swoim, całego zarządu oraz druhen i druhów z naszej jednostki, chcielibyśmy serdecznie podziękować druhowi Mieczysławowi za te długie lata pracy i okazanie przywiązania do jednostki. Zdajemy sobie sprawę, że rozwój OSP w Opalenicy w dużej mierze zależy od zaangażowania zarządu i jej członków. Cenimy pracę druha Mieczysława i udział w osiągnięciach naszej jednostki. Dziękujemy za profesjonalizm podczas prowadzonych działań ratowniczo – gaśniczych, pomoc człowiekowi w potrzebie oraz wierną i stałą dyspozycyjność w realizacji niezwykle trudnych, odpowiedzialnych zadań, za ofiarność i poświęcenie na rzecz ratowania zdrowia i życia ludzi, ich mienia i środowiska.”

b-2

Po uhonorowaniu druha Mieczysława, który nie krył swojego wzruszenia i przedstawieniu rysu historycznego delegacje odczytały życzenia dla jednostki w Opalenicy.

Na ręce prezesa oraz naczelnika Krzysztofa Cichego władze miasta przekazały jednostce specjalistyczną piłę ratowniczą marki Stihl. Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie nowego pojazdu. Dokonał tego ksiądz proboszcz kanonik Antoni Lorenz. Po pamiątkowym zdjęciu, na scenie rozpoczął się występ wokalny Sandry Rugały, po którym strażacy udali się na biesiadę strażacką.

Dzisiejsza straż to nie tylko gaszenie pożarów i pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Przez ostatnie lata straż znacznie poszerzyła zakres swoich działań. Ochotnicy z naszej jednostki pomagają przy zalaniach i powodziach, przy usuwaniu gniazd os i szerszeni, przy usuwaniu skutków wiatrów, nawałnic, zabezpieczają lądowiska dla LPR – u, udzielają pierwszej pomocy, biorą udział w zabezpieczeniach i pokazach. Zawsze służą mieszkańcom, w myśl hasła „ Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Według badań opinii publicznej straż szczególnie ochotnicza ma największe zaufanie wśród społeczeństwa. Myślę, że nasza straż w Opalenicy tez ma takie zaufanie, na które zapracowała sobie przez te 120 lat i pracuje na nie każdego dnia.

Źródło: OSP Opalenica, Tekst: druhna Elżbieta Mortka