Ostrów Wielkopolski – Cmentarny wandal zatrzymany! 31-latkowi za zniszczenie nagrobków grozi mu do 10 lat za kratkami!

Policjanci z Ostrowa Wielkopolskiego zatrzymali trzy osoby w związku ze zniszczeniem kilkudziesięciu nagrobków na jednym z miejscowych cmentarzy. Jak ustalili funkcjonariusze, jeden z nich był sprawcą dewastacji grobów. Okazał się nim 31-letni ostrowianin.

4_891x596

Jak powiedział mundurowym, zrobił to w wyniku emocji na tle rozliczeń finansowych z pozostałą dwójką zatrzymanych. 31-latek trafił do policyjnego aresztu. Za znieważenie miejsca spoczynku zmarłych i zniszczenie grobów o szczególnym znaczeniu dla kultury grozi mu kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

2_891x596

9 grudnia br. dyżurny ostrowskiej komendy został powiadomiony przez przechodnia, że na cmentarzu są zdewastowane nagrobki. Na miejsce natychmiast skierowano funkcjonariuszy. Policjanci stwierdzili na miejscu łącznie 29 uszkodzonych nagrobków, m. in. zostały poprzewracane i popękane płyty, porozbijane wazony z kwiatami, rozrzucone lampiony. Mundurowi zabezpieczyli miejsce zdarzenia i przeprowadzili oględziny.

5_870x546

Kryminalni poszukiwali sprawcę. Sprawdzali każdą informację, która mogła ich skierować na trop wandala. Krok po kroku skrupulatnie gromadzili dowody. Czynności te doprowadziły do ustalenia i zatrzymania jeszcze tego samego dnia trzech mężczyzn, podejrzewanych o te przestępstwa.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń mężczyźni razem spożywali w nocy alkohol w jednym z lokali, a następnie w rejonie cmentarza doszło między nimi do nieporozumień finansowych. 31-latek będąc na terenie nekropolii, ze złości zdewastował stojące na jego drodze nagrobki.

Zatrzymany usłyszał zarzuty. Prokurator na wniosek Policji zastosował wobec sprawcy środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego. Za znieważenie miejsca spoczynku zmarłych przez zniszczenie nagrobków o szczególnym znaczeniu dla kultury grozi mu kara 10 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze ustalają również straty, jakie spowodował 31-letni ostrowianin.

Źródło: KPP Ostrów Wielkopolski