Piła – „Dziś Ty pomożesz, jutro być może ktoś pomoże Tobie”

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile przeprowadzili warsztaty pn. „Dziś Ty pomożesz, jutro być może ktoś pomoże Tobie”, których adresatami byli uczniowie klas policyjnych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile. Celem warsztatów było m.in. przekazanie elementarnej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka.

Co zrobić, gdy znajdziemy na ulicy osobę nieprzytomną? Jak się zachować, gdy w naszym otoczeniu osoba zachłyśnie się pokarmem? Jak zareagować na wypadek drogowy? Odpowiedzi – między innymi na takie pytania, uzyskali uczniowie klas policyjnych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile. W roli instruktora wystąpił wykwalifikowany policyjny ratownik medyczny z pilskiej komendy.

Warsztaty były połączone z instruktażem dla wszystkich chętnych, którzy byli zainteresowani sprawdzeniem swoich umiejętności w udzielaniu pomocy. Policjanci omawiali przypadki utraty przytomności, omdleń, poparzeń, urazów kończyn, ran, krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych, ataków padaczki i zadławień. Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na konsekwencje prawne w sytuacjach, gdy nie udzielimy pomocy osobom potrzebującym.

Uczniowie wzięli aktywny udział w warsztatach. Zdaniem policjantów, zajęcia uświadomiły młodzieży, jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna oraz uwrażliwiły uczestników warszatów na krzywdę drugiego człowieka.