Podczas kontroli na A2, ITD wykryła manipulacje przy tachografach ciężarówek z Litwy

5 listopada 2016 roku na autostradzie A2 w miejscowości Konarzewo zatrzymane zostały przez patrol Inspekcji Transportu Drogowego dwa pojazdy członowe zarejestrowane na Litwie. W obydwu przypadkach wykryto urządzenia, które zakłócały pracę tachografów.

W trakcie kontroli w jednym pojeździe stwierdzono naruszenie, polegające na użyciu magnesu, natomiast w drugim pojeździe Inspektorzy wykryli podłączenie niedozwolonego urządzenia. Wykryte urządzenia miały wpływ na nieprawidłowy zapis dotyczący przebytej drogi, prędkości pojazdu oraz aktywności kierowcy.

Pojazd w którym Inspektorzy stwierdzili podłączenie niedozwolonego urządzenia doprowadzony został do serwisu tachografów. Ustalono, iż w kontrolowanym pojeździe dokonano niedozwolonej ingerencji, polegającej na „wpięciu” w wiązkę drugiego impulsatora.

20161109_03

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda forma manipulowania tachografem, która mogłaby spowodować sfałszowanie, zlikwidowanie lub zniszczenie danych jest zabroniona.

Kierowcy ukarani zostali mandatami karnymi, w wysokości 2.000 zł. W stosunku do obu przedsiębiorców wykonujących tymi pojazdami przewóz drogowy zostały wszczęte postępowania administracyjne zagrożone karą 5.000 zł.

Źródło: ITD w Poznaniu

Wielkopolska ITD zatrzymała… Rosyjskiego kierowcę, który nie potrafił zaparkować swojej ciężarówki! Miał prawie 2 promile