Policjanci odnaleźli skarb sprzed trzech tysięcy lat – FILM

Policjanci kryminalni z Poznania odnaleźli w okolicach Janowca Wielkopolskiego przedmioty sprzed trzech tysięcy lat. Pod ziemią było zakopane kilkadziesiąt przedmiotów z epoki brązu. Były to głównie ozdoby dla kobiet.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 10 marca br. w lesie koło Janowca Wlkp. odkopali skarbiec z przedmiotami sprzed trzech tysięcy lat. Funkcjonariusze sprawdzali informacje mówiące o tym, że w ostatnim czasie widziane były tam osoby, które mogły prowadzić nielegalne wykopaliska. Gdy tam się zjawili nikogo nie zastali. Ich uwagę przykuło jednak miejsce, które postanowili sprawdzić. Po przekopaniu kawałka ziemi natrafili na niezwykłe przedmioty. Były to elementy ozdobne do włosów, naszyjniki, bransolety. Były tam także elementy uprzęży końskiej, włóczni oraz toporów.

Po odkryciu skarbu policjanci skontaktowali się z koordynatorem do spraw ochrony zabytków w Komendzie Głównej Policji oraz ekspertem Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Zawiadomili także miejscowego konserwatora zabytków i historyków sztuki. Według wstępnej oceny przedmioty te mogą pochodzić z epoki brązu. Zostały one przekazane ekspertom, a miejsce znaleziska zabezpieczono do badań archeologicznych.

Źródło: KWP Poznań – Andrzej Borowiak

IMG_0253 IMG_0256 IMG_0258 IMG_0259