Policjanci zabezpieczyli interfejsy warte blisko 200 tys. złotych

Policjanci z Poznania zatrzymali 2 osoby podejrzewane o handel interfejsami samochodowymi i pirackim oprogramowaniem diagnostycznym. Tego typu urządzenia są wykorzystywane głównie w warsztatach samochodowych. Wartość zabezpieczonych przedmiotów to blisko 200 tys. Mężczyźni za to przestępstwo odpowiedzą przed sądem.

Policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu 25 lutego br. zatrzymali 21-letniego mężczyznę, podejrzanego o sprzedaż w Internecie tzw. interfejsów samochodowych. Są to urządzenia służące do diagnostyki samochodowej. Z odpowiednim oprogramowaniem umożliwiają identyfikację błędów w pojazdach. Oryginalny sprzęt jest wart od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy. Urządzenia mężczyzna sprowadzał z Chin i sprzedawał za pośrednictwem portali aukcyjnych. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania, funkcjonariusze zabezpieczyli 2 laptopy i 30 płyt cd z pirackim oprogramowaniem. Przedstawiciel pokrzywdzonych firm, wstępnie oszacował straty na blisko 150 tys. złotych.

Tego samego dnia funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu w jednej z podpoznańskiej miejscowości zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który również oferował do sprzedaży tego typu urządzenia. Posiadał interfejsy, oprogramowanie oraz kable OBD o łącznej wartości blisko 50 tys. złotych. Dodatkowo zabezpieczono przy nim prawie 2 tys. papierosów bez akcyzy.

Za to przestępstwo grozi kara grzywny i więzienia. Teraz o jej wymiarze zadecyduje sąd.

Źródło: wielkopolska.policja.gov.pl – KWP Poznań / Maciej Święcichowski